Вести

Анкета на АВМУ за четвртиот квартал на 2017: Супер радио останува убедливо на врвот

Охрид, 15. јануари 2018 (Super Radio) – Со просечен дневен досег од 7,35% и неделен од 13,24%, односно со пораст од близу 3%, Супер радио и во четвртиот квартал на 2017 година останува водечка во својот регион и една од најпопуларните радио станици во Република Македонија. Податоците се објавени во официјалната анкета за досегот на радиостаниците и уделот […]

Свечената академија по повод Денот на заштитникот на Охрид, Св. Климент Охридски (ВО ЖИВО)

Охрид, 8. декември 2017 (Super radio) – Во дијамантската сала на хотелот „Инекс“ вечерва се одржува свечената академија по повод  Денот на заштитникот на Охрид, Св. Климент Охридски. Професор доктор Никола Бошале ќе го понесе највисокото општинско признание, наградата Патрон на градот – Св. Климент Охридски, додека Супер радио и проф. д-р Ангела Крстаноска – […]

25 години Супер радио во ритам со Охрид

Охрид, 7. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Супер радио денес, 7-ми ноември го прославува 25-тиот роденден. Приказната започна во ноември 1992 година, веднаш по осамостојувањето на Република Македонија. Со неа растеше и се развиваше, со неа ги помина сите детски болести, со неа стигна до 25-тата година од постоењето. Во моментов програмата се емитува преку најсовремена […]

повеќе

ON THIS DAY IN MUSIC

Kylie Minogue – I Should Be So Lucky

– 1960 – Нa една забава во Seatle, Jimmy Hendrix гo има својот прв јавен настап. – 1966 – Родена e познатата манекенка Cindy Crawford. – 1967 – роден e Kurt Cobain oд Nirvana. – 1988 – Kylie Minogue гo има својот прв UK N#1 сo “I Should Be So Lucky“. Нa врвот останува 5 […]

Roxette – Fading Like A Flower

– 1940 – Вo Detroit e роден Smokey Robinson како William Robbinson. – 1948 – Роден e гитаристот нa Black Sabath, Toni Ajomi. – 1957 – Како Johan Holzel роден e Falko. – 1963 – Роден e Seal. – 1972 – 4 недели N#1 хит e Without You нa Nilson. – 1983 – 2 недели […]

Gene Pitney – Something’s gotten hold of my heart

– 1941 – вo Hartford сe раѓа Gene Pitney. Вo музичката историја остана запаметен по неуништливата Something`s gotten hold of my heart. – 1960 – The Everley Brothers потпишуваат 10 годишен договор со компанијата Warner Bros зa тогаш фантастични 1 милион долари. – 1963 – роден e човекот кој е секако меѓу првите асоцијации за […]

Повеќе

Super Play

Haille Steinfeld feat. PloodPop – Capital Letters

На почетокот на февруари беше објавен филмот „Fifty Shades Freed“ според истоимениот роман на E. L. James, но многу предходно беа објавени две траки кои се дел од саундтракот на овој филм. Едната е дуетот на Rita Ora со Liam Payne насловен како „For You“, а другата соработка меѓу американецот Haille Steinfeld и продуцентот BloodPop. […]

Jessie Ware – Your Domino

Неа честопати ја споредуваат со Sade. Доаѓа од познато семејство – татко ѝ е познат новинар во Бриатанија, нејзината сестра е актерка, а брат ѝ пак доктор. Првиот албум „Devotion“ го издава во 2012, а американскот онлајн магазин Pitchfork ќе го вброи во најдобрите 100 албуми на декадата. Нејзиното име е Jessie Ware, а во […]

Troye Sivan – „My My My!

„Дивиот“ австралијанец Troye Silvan има нова песна. По две годни од како го издаде деби албумот „Blue Neighbourhood“ конечно го објавува водечкиот сингл од неговиот нов албум кој треба да се појави оваа пролет. За него тој ќе рече дека е трака која зборува за „ослободувањето, слободата и љубовта“. За првиот ден од викендот како […]

повеќе

Хит на неделата

19-26-02.2018 – Marshmello feat. Anne Marie – Friends

На 9-ти февруари Joytime Collective и Asylum Records ја издаваат новата трака на американскиот продуцент и диџеј Christopher Comstock или повеќе познат како Marshmello. Ја работи заедно со Natalie Dunn, но и со Anne-Marrie која и ги позајмува вокалите за песната. Инаку таа е подарок за св. Валентин, но малку поразличен од сите останати. Наменета […]

12-19. 02. 2018 – Armin van Buuren feat. Conrad Sewell – Sex, Love & Water

Еден од најдобрите dj-и на сите времиња Armin Van Buuren кој ќе биде headliner на Ohrid Calling 2018 има нова трака. На неа соработува со австралијанецот Conrad Sewell кој станува познат благодарение на Kygo и синглот „Firestone”. Контурите на песната носат секси мелодија, заводлив ритам и ретро чувство . „ Sex, Love & Water “ […]

05-12. 02. 2018 – Кylie Minogue – Dancing

Новиот сингл „Dancing“ на Kylie Minogue е најава за новиот студиски албум „Golden“, кој се очекува да биде објавен во текот на оваа година. Песната ја напиша самата Kylie, но во соработка со Steve McEwan и Nathan Chapman. Хит за оваа недела на Супер радио: „Dancing“ на Kylie Minogue.  

Повеќе

Тимот

Наши Пријатели

Контакт

Локација