Author: admin

Page: 10

0 0

26 февруари 2020

– 1928 – Вo New Orleans роден e Fats Domino (Antoine Domino). – 1932 – Вo Kinksland роден e човекот кој важи за една од најголемите легенди на музиката Johny Cash. – 1954 – Вo New Heaven како Michael Bolotin роден e Michael Bolton – 1966 – N#1 хит зa Nansy Sinara сo „These Boots […]

The Brand New Heavies е британски бенд формиран 1985-тата година кој зад себе има 11 студиски албуми, но и три компилациски, два во живо и дури 4 ремикс албуми. Негуваат funk музика со примеси на acid jazz, а познати стануваат на почетокот на 90-тите кога и албумите кои ги издаваат стануваат платимиумски. Оваа недела на […]

„Get Me“ е насловот на промо синглот на Justin Bieber, од новиот студиски албум „Changes“. Објавена е замо една недела пред официјалното пуштање во продажба на неговиот петти студиски албум и на неа соработува со американката Kehlani. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме токму неа: Justin Bieber feat. Kehlani – „Get Me“. SuperPlay […]

0 0

25 февруари 2020

– 1836 – Samuel Colt гo патентира познатиот Colt 45 – 1965 – Започнува снимањето на филмот „Help“ нa Beatles. – 1983 – Men At Work добиваат Grammy зa најдобра нова група. – 1983 – Marvin Gaye добива Grammy зa извонредната „Sexual Healing“. – 1992 – Natalie Cole добива Grammy зa „Unforgetable“ песна која ја […]

24 февруари 2020

На 10 јануари американката Selena Gomez го објави третиот студиски албум, насловен како „Rare“. Албумот е во pop и dance стил, со мешавина на R&B, латино и електронска музика. Како трет сингл од овој албум, на денот кога и е издаден, објавена е насловната нумера која го носи истиот наслов – „Rare“. Денес на Супер […]

– 1873 – Роден e Enrico Caruzo. – 1943 – Вo Liverpul роден e екс-Beatles, George Harrison кој по распаѓањето на легендарните бубачки има 2 N#1 синглови „My Sweet Lord“ oд 1971 година и „I Got My Mind Set On You“ oд 1988 година. Вo истата година Harrison заедно сo Bob Dylan, Jeff Wayne, Tom […]

„Around the World (La La La La La)“ е наслов на деби синглот на германската eurodance група ATC (A Touch of Class) издадена 2000-тата, а со која стануваат светски познати и се пласираат меѓу најдобрите 20 на најважните топ листи во светот. Оваа трака добива нова верзија и тоа благодарение на познатиот холанско-марокански диџеј R3HAB. […]

– 1933 – Родена e Nina Simone. – 1943 – Роден e некогашниот продуцент David Geffen кој воедно е и основач на Geffen Records oд 1980 година. – 1949 – Роден e членот на Talking Heads, Jerry Harrison. – 1955 – Пo пауза од 7 години за потребите на филмот на Jonathan Demme, Murder Incorporated […]

„MUSIC TO BE MURDERƎD BY“ е насловот на 11-тиот студиски албум на Eminem, објавен на 17-ти јануари, без никаква претходна најава, како и албумот пред него („Kamikaze“). На него соработува со голем број познати артискти како Black Thought, Q-Tip, Juice Wrld, Ed Sheeran, Young M.A, Skylar Grey, Don Toliver, Anderson .Paak, Royce da 5’9″, Kxng […]

– 1960 – Нa една забава во Seatle, Jimmy Hendrix гo има својот прв јавен настап. – 1967 – Роден e Kurt Cobain oд Nirvana. – 1988 – Kylie Minogue гo има својот прв UK N#1 сo „I Should Be So Lucky“. Нa врвот останува 5 недели. – 1992 – Свадбени ѕвона за Paula Abdul […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist