Author: admin

Page: 2

Речиси и да нема некој кој не го знае британскиот продуцент и trance диџеј Paul Oakenfold. До сега три пати бил номиниран за Греми награди, а беше и најдобар диџеј во светот според DJ Magazine во 1998-мата и 1999-тата година. Има соработували со голем број врвни артисти како U2, Moby, Madonna, Britney Spears, Massive Attack, […]

– 1973 – За време на концертот во John Wayne Teatar вo Hollywood, Phill Everley ja крши гитарата и на зачудената публика и соопштува дека од тој момент Everley Brothers повеќе не постојат. – 1980 – Allen Klein, менаџерот нa Beatles и нa Rolling Stones e вo затвор поради прикривање данок. – 1982 – Премиерно […]

Dj Dark, чие полно име и презиме е Saszet Ors Balint, е романски диџеј и продуцент познат на electro dance сцената. Со музика професионално започнува да се занимава на почетокот на новиот милениум, а веќе 5 години подоцна потпишува за познатата романска продуцентска куќа Cat Music. Поголемиот дел од траките кои ги издава се соработки […]

„Translation“ е насловот на осмиот студиски албум на американската pop rap група Black Eyed Peas. Доаѓа две години по издавањето на „Masters of the Sun Vol. 1“, а на него се поместени соработки со Shakira, J Balvin, Ozuna, Maluma, Nicky Jam, Tyga, El Alfa, Piso 21, Becky G и French Montana. Веднаш по објавувањето, на […]

„Take Care of You“ е насловот на новата песна на популарната британска пејачка и композитор Ella Handerson. Објавена како сингл на 12 јуни 2020, се позиционира на 55 позиција на листата на најпродавани синглови во Велика Британија. Како што ќе каже на едно интервју, песната е посветена на сите кои ги сака и почитува, а […]

Guy James Robin, познат како Jonas Blue, е популарен британски диџеј, композитор, изведувач, ремиксер и продуцент. Зад себе има еден компилациски албум („Blue“, 2018) и една екстендетплејка („Jonas Blue: Electronic Nature – The Mix 2017“, 2017). 2015-тата го добива првиот број 2 сингл на официјалната листа на најпродавани синглови во Велика Британија, а тоа е […]

„Crave“ е насловот на вториот студиски албум на канаѓанската пејачка и композитор Kiesa Rae Ellestad, на музичката сцена позната едноставно како Kiesza. Албумот на музичкиот пазар ќе биде достапен по 14 август 2020, и доаѓа 6 години по издавањето на нејзиниот деби студиски албум „Sound of a Woman“. На него ќе бидат сместени вкупно 9 […]

– 1985 – Duran Duran сe Billboard N#1 сo „A View To Kill“. Toa e прва тема од саундтраците нa серијалот зa James Bond која e нa врвот нa Billboard. „Live And Let Die“ нa Paul McCartney и „Nobody Does It Better“ нa Curly Simon стигнаа само до втората позиција. – 1968 – Издадена „Born […]

Sigma е британско drum and bass продуцентско дуо, во чиј состав се Cameron James Edwards и Joseph Aluin Lenzie. Нивната приказна започнува во 2010-тата, кога како студенти ја издаваат соработката со DJ Fresh насловена како „Lassitude“ со која се позиционираат на 98-мата позиција на листата на најпродавани синглови во Велика Британија. Четири години подоцона, во […]

Rasster е познат руски диџеј и продуцент, кој има соработувано со многу познати светски музички имиња како што се Armin van Buuren, David Guetta, Martin Garrix, EDX, Plastik Funk, Don Diablo, Nicky Romero, Blasterjaxx, Lucas & Steve, Sam Feldt, Tritonal, Club Banditz,Yves V, Swanky Tunes и многу други. Неговиот проект „Summer Stories“ од 2016-тата на […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist