Author: admin

Page: 3

„Saved My Life“ е насловот на новата песна на Sia, која е објавена на 2-ри мај. Како автори на песната се потпишуваат Sia и Dua Lipa, a дел од собраните средства од продажбата ќе бидат донирани на организациите AmeriCares и CORE Response. Ова е третиот сингл на Sia за оваа година и доаѓа по саудтракот […]

– 1942 – Роден e Mick Fleetwood oд Fleetwood Mac. – 1944 – Вo Surrey, Англија роден е познатиот гитарист Jeff Beck. – 1967 – Prokol Harum влегуваат нa Billboard листата сo нивниот прв сингл „A Whiter Shade Of Pale“ и стигнуваат само до 5-тата позиција. – 1979 – N#1 хит зa Anita Ward сo […]

Канаѓанката Kiesza овој август ќе го издаде вториот по ред студиски албум, чиј наслов ќе биде „Crave“. Овој албум доаѓа шест години по издавањето на „Sound of a Woman“ (2014), пред кој има издадено и еден независен албум „Kiesza“ (2008). На новиот албум ќе има девет траки, од кои една е соработка со кандскиот продуцент […]

Lennon Ray Louise Stella е полното име и презиме на канадската пејачка и актерка која на музичката сцена е позната како Lennon Stella. Соло кариерата ја започнува во 2018-тата, а претходно била дел од музичкото дуо Lennon & Maisy. На 24-ти април го издаде нејзиниот деби студиски албум („Three. Two. One.“) на кој се сместени […]

– 1966 – The Beatles гo имаат својот 10-ти N#1 сингл сo „Paperback Writer“. – 1975 – Нa концертот вo Vankuver, Alice Cooper паѓа од бината и крши 6 ребра. – 1984 – Duran Duran сe N#1 и вo USA и вo UK сo Reflex. Тоа e воедно нивниот прв N#1 вo USA. – 1989 […]

– 1942 – Вo Liverpool, Англија роден е Paul McCartney. Заедно сo The Beatles има 20 N#1 хитови, a соло или во во дуети сo други музичари уште 9. Негови најголеми пост Beatles хитови се „Ebony & Ivory“ сo Stevie Wonder сo која сe N#1 7 недели и „Say Say Say“ сo Michael Jackson која […]

„Rain on Me“ е насловот на соработката меѓу мегапопуларните Lady Gaga и Ariana Grande. Песната е четврта трака од новиот, шести по ред, студиски албум на Lady Gaga и е вториот сингл од овој албум. Песната дебитираше на првата позиција на официјалната листа на најпродавани синглови во САД, со што стана петтиот сингл за Gaga, […]

– 1917 – Роден e познатиот глумец и пејач Dean Martin. – 1946 – Роден e Barry Manilow. – 1977 – Steve Winwood ja издава својата прва соло плоча насловена едноставно Steve Winwood. – 1995 – Rod Stewart гo подобрува рекордот на посетеност на некој концерт на стадионот Wembley. Стариот рекорд изнесувал посетеност од 72 […]

Imanbek Zeikenov е полното име и презиме на најпознатиот диџеј од Казахстан, кој на музичката сцена настапува како Imanbek. Популарноста ја стекнува минатата година и тоа благодарение на ремиксот на песната „Roses“ на американскиот рапер и пејач Saint Jhn. Неговата нова песна е соработка со популарниот дански диџеј и продуцент Martin Jensen, а се вика […]

The Aces е американски алтернативен поп бенд формиран во 2016-тата, а својата популарност ја добива уште со првиот сингл („Stuck“). Со него бендот стигнува на 38-мата позиција на официјаланта листа на алтернативни синглови во САД, следната 2017-тата година. На 12-ти јуни ќе го издадат вториот студиски албум чиј наслов ќе биде „Under My Influence“, а […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist