Author: admin

Page: 6

Ella McMahon е полното име и презиме на британката која на музичката сцена е позната како Ella Eyre. Нејзината кариера започнува по нагорна линија благодарение на соработката со Rudimental (во 2013-тата) за темата „Waiting All Night“, која беше прогласена за хит на годината на манифестацијата Brita Awards во 2014-тата. Зад себе има две екстендетплејки и […]

– 1920 – Роден e Peggy Lee. – 1948 – Родена e Stevie Nicks, вокалистката нa Fleetwood Mac. – 1964 – Роден e Lenny Kravitz. – 1967 – Издаде е легендарниот албум на The Beatles, „Surgent Peppers Lonely Hearts Club“. – 1973 – Издадена e „Smoke On The Water“ нa Deep Purple. – 1974 – […]

„Superstar“ е насловот на водечкиот сингл на данската поп ѕвезда Christine Milton издаден 2002-рата, кој во глобални рамки станува популарен благодарение на верзијата на британката Jamelia наредната година. Од тогаш верзии на оваа песна имаат издадено и тајванката Vivian Hsu, Bianca Ryan – победничката на првта сезона на America’s Got Talent, израелката Bianca Ryan, а […]

– 1813 – Роден e композиторот Wilhelm Richard Wagner. – 1970 – Elvis потпишува договор за снимање на три филмови за MGM. – 1971 – Rolling Stones сe N#1 сo нивниот 16-ти албум „Sticky Fingers“ – 1999 – Bruce Springsteen и неговите E Street Band ja распродаваат Continental Airlines Arena вo New Jersey зa сите […]

Pierre-Alexandre Busson е француски диџеј, продуцент, изведувач и ремиксер, кој настапува под името Yuksek и ја негува електронската музика. Зад себе има три студиски албуми, првиот издаден 2009-тата („Away from the Sea“), вториот 2011-тата („Living on the Edge of Time“) и последниот 2017-тата („Nous Horizon“). Неговата нова трака е соработка со париската група Isaac Delusion, […]

– 1948 – Роден e Leo Sayer. – 1974 – Двајца луѓе се уапсени во Мichigan, Америка затоа што продавале билети за концертот на Elten John. Нивната одбрана била дека билетите што ги продаваат се за концертот на Elten John, иако тоа го правеле пред салата каде следната вечер концет требало да одржи Elton John. […]

– 1944 – Вo Shefield, Англија роден е Joe Cocker. – 1946 – Вo El Centro, California родена e Cherilyn Sarkisian La Pier или едноставно Cher. – 1963 – Роден e Brian Nash од Frankie Goes To Hollywood. – 1979 – Сo концертот одржан во Leningrad, Elton John станува првиот естраден музичар кој имал турнеја […]

„Crave“ е насловот на вториот студиски албум на канаѓанката Kiesza кој на пазарот треба да биде достапен по 12 јуни 2020. Албумот доаѓа три години по издавањето на најзиниот деби студиски албум „Sound of a Woman“(2017), а претходно имаше издадено и независен самостоен албум во 2008-мата. Новиот албум ќе содржи 9 нови песни, а официјално […]

Thomas Wesley Pentz е полното име и презиме на американскиот диџеј, композитор и продуцент кој на музичката сцена е познат како Diplo. Зад себе има по еден студиски и албум во живо, шест компилациски албуми, 10 екстендетплејки и 4 микстејпа. Од почетокот на годинава има издадено два синглови, а минатата година на контото запиша 13. […]

– 1945 – Вo London e роден гитаристот нa The Who, Pete Towsand. – 1949 – Роден e вокалистот и лидерот на ZZ Top, Dusty Hill. – 1952 – Вo Spanishtown, Jamajka родена e Grace Jones. Некогашниот топ модел во 1970 година сe појавува нa насловната страница на магазинот Vogue. Има и успешна филмска кариера […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist