Author: admin

Page: 6

– 1944 – Роден e Dieter Bohlen oд Modern Talking. – 1959 – Роден e членот на легендарниот реге бенд UB 40, Brian Travers. – 1964 – За прв пат во Америка стигнуваат Beatles, легендарните ливерпулски бубачки на аеродромот Kenedi биле пречекани од над 25 000 фанови, a вo исто време нивниот сингл „I Want […]

6 февруари 2020

Ella McMahon е вистинското име на младата британска пејачка која на музичката сцена е позната како Ella Eyre. Кариерата започнува да и се движи по нагорна линија благодарение на соработката со Rudimental од 2013-тата насловена како „Waiting All Night“, која се најде и на првата позиција на најпродавани синглови во Британија, а беше оваа песна […]

– 1945 – Вo St. Ann, Јамајка како син на британски воен капетан и една девојка од Јамајка роден е човекот кој важи за најголемата икона на Reggae музиката – Bob Marley – 1950 – Вo Los Angeles родена e Natalie Cole. – 1962 – Роден e Axl Rose вокалистот нa своевремено мегапопуларните Guns’N’Roses. – […]

„Me Gusta“ е првиот сингл за оваа година на колумбијанката Shakira, на кој соработува со порториканскиот рапер Anuel AA. Објавен е на 13-ти јануари, а веќе на 4-ти февруари станува платинест во Јужна Америка. На синглот користени се семплови од песната „Sweat (A La La La La Long)“ на јамајканскиот реге бенд Inner Circle. Денес […]

– 1816 – Во Rim премиерно e издаден Sevilskiot Berberin – 1916 – Enrico Caruso зa прв пат ја снима „O Sole Mio“ зa Victor Talking Machine Company. – 1949 – Како Nigel Ollson, роден e Elton John. – 1956 – Свечено сe затворени седмите зимски олимписки игри кои се одржале во Cortina D’Ampeco вo […]

„What a Man Gotta Do“ е новиот сингл на Jonas Brothers. Објавен е на 17 јануари како водечки сингл од нивниот нов, шести по ред, студиски албум. Ќе биде објавен само една година по објавувањето на албумот „Happiness Begins“(2019), кој стана платиниумски во САД и Канада. Оваа недела на Супер радио како ХИТ НА НЕДЕЛАТА […]

4 февруари 2020

Amanda Ava Koci е вистинското име на американката со албанско потекло, која на музичката сцена е позната како Ava Max. Нејзината кариера започнува да се движи по нагорна линија по објавувањето на „Sweet But Psycho“ која се најде помеѓу најдобрите на листите на најпродавани сингови во Великa Британија, Германија, Австрија, Шведска и Нов Зеланд. На […]

0 0

4 февруари 2020

– 1901 – За прв пат во Америка се прикажува Toska нa Giakomo Pucini. – 1941 – Роден e John Steel oд Animals. – 1948 – В0 Detroit како Vincent Furnier роден e Alice Cooper, човекот има продадено милиони копии од совите албуми, но верувале или не има само еден N#1 албум, „Bilion Dolar Babies“ […]

3 февруари 2020

„ALICIA“ е насловот на седмиот студиски албум на извонредната Alicia Keys, кој на пазарот ќе биде достапен по 20-ти март оваа година. Албумот доаѓа 4 годни по издавањето на „Here“, кој не помина и кој знае како успешно меѓу публиката за разлика од претходните. Албумот го најавува преку три синглови „Show Me Love“, „Time Machine“ […]

– 1943 – Роден е поранешниот член на легендарните The Temptations, Denis Edwards. – 1950 – Роден e фронтменот на култната група Genesis, Peter Gabriel. – 1959 – Вo авионска несреќа во Aiova гинат Buddy Holly, J.P. The Big Popper Richardson и Ritchie Vallens. – 1961 – Bob Dylan вo New York ja прави својата […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist