Author: admin

Page: 7

– 1797 – Роден e композиторот Franz Shubert. – 1915 – Роден e еден од најдобрите блус гитаристи од новата генерација Garry Moore. Само за потсетување „Separate Ways“, „Looner“, „Still got the Blues“, „Parisiane Walkways“ сe само негои од хитовите со кои си го осигура свиети место во музичката историја. – 1948 – Роден е […]

30 јануари 2020

„Yummy“ е насловот на водечкиот сингл од четвртиот студиски албум во најава на канаѓанецот Justin Bieber. Ова е негов прв сингл после три години, и веднаш по објавувањето на 3-ти јануари се позиционира на вицешампионската позиција на топ листата на најпродавани синглови во САД, а се пласира и во најдобрите пет во Австралија, Канада и […]

– 1951 – Вo Лондон e роден Phil Collins. Својата уметничка кариера ја започнува како актер кога го игра ликот нa Artfull Dodger вo Oliver. Вo музичките води е најпознат како тапанар на култната група Genesis нa чие чело застана и како  пејач по заминувањето на Peter Gabriel. – 1971 – George Harrison e првиот […]

На 17-ти јануари Eminem го издаде 11-тиот студиски албум „Music to Be Murdered By“ и тоа без никаква претходна најава, исто како и неговиот претходен албум „Kamikaze“ (2018). Продуциран е од Eminem и Dr. Dre, а на него, меѓу другите, соработува со Black Thought, Q-Tip, Juice Wrld, Skylar Grey и Don Toliver. Оваа недела на […]

„Put It All on Me“ е насловот на соработката помеѓу Ed Sheeran и Ella Mail, која е дел од четвртиот студиски албум „No.6 Collaborations Project“ на Sheeran. Издадена е минатата година, а на видеото кое е објавено за неа се појавува и неговата сопруга. Денес на Супер радио како SUPЕRPLAY ја вртиме токму неа: Ed […]

0 0

29 јануари 2020

– 1964 – N#1 хит во Британија, „I Want To Hold Your Hand“ oд The Beatles. Оваа тема е сеуште меѓу најпродаваните синглови на сите времиња со продадени преку 15 милиони копии. На челното место на оваа вечна листа е „Candle In The Wind“ нa сер Elton John кој вo 1997 година ja обработи својата […]

Охрид, 15. јануари 2020 (Супер радио) – Со просечен дневен досег од 8,96% (во пораст од скоро 2%) и неделен од 13,43%, Супер радио и во четвртиот квартал на 2019 година останува водечка во својот регион и една од најпопуларните радио станици во Република Македонија. Податоците се објавени во официјалната анкета за досегот на радиостаниците и уделот […]

0 0

13 декември 2019

– 1948 – Роден e гитаристот на Doobie Brothers, Jeff Baxter. – 1950 – Роден e Davey O’List oд Roxy Music. – 1961 – Beatles потпишуваат договор со менаџерот Brian Epstein. – 1966 – Jimi Hendrix ja снима Foxey Lady. – 1975 – David Bowie ja издава Golden Years. – 1988 – Сe разведуваат Bruce […]

„This Is Real“ е насловот на новата трака на британскиот диџеј и продуцент Jax Jones, на која соработува со познатата биританка Ella Henderson. Објавена е на 21-ви октомври како втор сингл од деби албумот на Jax Jones насловен како „Snacks (Supersize)“ и веднаш по објавувањето се позиционира на 18-тата позиција на официјалната листа на најпродавани […]

– 1956 – Роден e гитаристот на R.E.M., Peter Buck. – 1962 – Роден e Ben Watt oд Everything But The Girl. Заедно со Tracey Thorn која беше задолжена за вокалите напишаа многу страници во dance музиката од крајот на 90-тите. Светска слава сепак доживеаја со неповторливата „Missing“. – 1970 – Роден е Ulf Ekberg […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist