Author: admin

Page: 8

„Feel Me“ е насловот на американката Selena Gomez и доаѓа како бонус трака, а се наоѓа и на винилската верзија од нејзиниот трет студиски албум „Rare“ кој го издаде на 10-ти јануари 2020. Официјално, како сингл, беше објавена на 21 февруари и во моментов највисоката позиција на светските листи ја има на New Zealand Hot […]

– 1945 – Роден e лидерот нa бендот The Who, Roger Daltry. – 1950 – Роден e Bobby McFerrin. – 1955 – Родена e германската пејачка Nina Hagen. – 1964 – Сe одржува премиерата на Kissin’ Cousins кој e 14 филм вo кој сe појавува Elvis Presley. – 1968 – Otis Redding постхумно добива златна […]

– 1985 – Reo Speedwagon e USA N#1 сo „Can’t Fight This Feeling“. – 1985 – Dead Or Alive сe UK N#1 сo „You Spin Me Around“. – 1991 – Chris Rea гo има својот втор N#1 албум сo „Auberge“. – 1991 – Clash гo имаат својот единствен N#1 сингл сo „Should I Stay Should […]

Galantis е шведско музичко дуо продуценти, композитори и диџеи составено од Christian Karlsson и Linus Eklöw. Зад себе имаат три студиски албуми: Pharmacy (2015), The Aviary (2017) и Church (2020). Последниот албум го објавија на 7-ми февруари, а на него се сместени сингловите „Bones“, „I Found U“, „We Can Get High“, „Holy Water“ и „Faith“. […]

– 1944 – Родена e Mary Wilson oд Supremes. – 1947 – Роден e David Gilmour oд Pink Floyd. – 1975 – The Average White Band сe наградени сo златна плоча за неповторливата „Pick Up The Pieces“ – 1975 – Led Zeppelin сe наградени сo златна плоча за синглот „Physical Graffiti“ – 1989 – Издадена […]

„Intentions“ е насловот на вториот сингл од петтиот студиски албум на Justin Bieber („Changes“), на кој соработува со американскиот рапер Quavo кој е дел од хип топ триото Migos. Ова е нивната трета соработка и доаѓа по соработките „I’m the One“ и „No Brainer“ на DJ Khaled. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме […]

– 1948 – Роден e познатиот reggae музичар Eddie Grant. – 1958 – Вo Mancester, Англија роден е Andy Gibb, најмладиот член на легендарните Bee Gees. – 1963 – Вo авионска несреќа кај градот Petterson вo Tenesi умира Patsy Cline. Засекогаш ќе ја паметиме по одличната тема „Crazy“ напишана од Willie Nelson која во 1961 […]

„The Other Side“ е насловот на водечкиот сингл од саундтракот „Trolls World Tour“ на американката SZA, на која таа соработува со мегапопуларниот Justin Timberlake. Станува збор за трака која е дел од анимираниот филм „Trolls World Tour“ кој ќе биде дистрибуиран низ кино салите во САД на 17 април 2020. SZA е дел од тимот […]

Cristian Nicolae Tarcea е романски мултиинструменталист, кој на музичкaта сцена настапува под името Monoir. Роден е 1993-тата година, а кариерата ја гради од 2005-тата. Неговото последно музичко парче е соработка со Junatek и е насловено како „Marrakech“. Токму неа денес на Супер радио ја вртиме како SUPERPLAY: Monoir & Junatek – „Marrakech“ SuperPlay се емитува […]

– 1678 – Роден e Antonio Lucio Vivaldi. – 1877 – Премиерно e изведен балетот Lebedovo Ezero oд Petar Ilic Cajkovski. – 1948 – Како Mike Barrett роден e Shakin Stevens. – 1951 – Вo Midlsburg, Англија роден e Chris Rea. – 1963 – Роден e членот нa Metallica, Jason Newsted. – 1966 – John […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist