Author: admin

Page: 9

Fadil El Ghoul е полното име и презиме на холандско-мароканскиот диџеј, ремиксер и продуцент, кој на музичката сцена е познат како R3HAB. Пред две години беше рангиран на 12-тата позиција на листата на диџеи според DJ Mag, а зад себе има два студиски албуми, „Trouble“ и „The Wave“. Денес на Супер радио како SUPERPLAY вртиме […]

– 1947 – Родена e Jennifer Warnes. – 1961 – Supremes нa Diana Ross гo издаваат својот прв сингл „I Want A Guy“. – 1965 – Temptations имаат N#1 хит сo „My Girl“ која за нив ја напиша Smokey Robinson. – 1966 – Роден e своевремено едно од напознатите рапери Tone Loc. Најмногу го паметиме […]

Познатиот клубски диџеј Andreas Moss има нова трака со одличен латино ритам, зачинета со electro-pop и тоа благодарение на соработката со Sinclair. Andreas Moss е швеѓанец, кој работи и живее во САД. Најголем успех има постигнато со траката „Thinking About You“ која е стримувана повеќе од 3.2 милиони пати на Spotify. Денес на Супер радио […]

– 1824 – Роден e композиторот Bedrich Friedrich Smetana. – 1942 – Роден e Lou Reed oд Velvet Underground. – 1943 – Роден e еден од најпознатите jazz гитаристи George Benson. – 1956 – Роден e Mark Evans oд AC/DC. – 1962 – Роден e Jon Bon Jovi. – 1964 – Beatles ja издаваат „Twist […]

28 февруари 2020

Приказната на Bah Samba започнува со почетокот на 1996-тата година, кога Julian Bendall, Kevin Alexanda и Geoff Holroyd го формираат бендот чие име е кратенка од привите букви на презимињата на членовите. Тогаш ја издаваат „Carnival“ нивниот деби сингл со кој и официјално се појавуваат на музичката сцена. Зад себе веќе имаат 8 студиски албуми, […]

– 1942 – Роден e гитаристот нa Rolling Stones, Brian Jones. – 1967 – N#1 хит e Ruby Thursday нa Rolling Stones. Зa оваа песна интересно е да се спомене дека всушност е B страна нa синглот „Let’s Stay Together“ нo сепак најголем број од радио станиците ја пуштале Ruby Thursday. – 1970 – 6 […]

Living R е еден од најпопуларните грчки диџеи и продуценти кој веќе имал број 1 хитови низ целиот Балкан. Освен како диџеј и продуцент работи и како радиоводител, а неговата радио емисија „Last chance to dance“ се емитува на повеќе од 25 радио станици. На последната трака соработува со продуцентите Zeff и Labro, а е […]

0 0

27 февруари 2020

– 1955 – Роден e Garry Christian oд The Christians – 1956 – Little Richard ja издава Slippin’ & Slidin’ под етикетата на Specialty Records. – 1957 – Роден e Adrian Smith oд Iron Maiden. – 1957 – Роден e Johnny Van Zandt. – 1967 – Pink Floyd гo снимаат својот прв сингл „Arnold Layne“. […]

Американката Madison Elle Beer или едноставно само Madison Beer го најави деби албумот кој треба да се појави на пазарот во текот на оваа година, а најавата ја направи преку објавување на водечкиот сингл насловен како „Good in Goodbye“. Таа станува позната, се чини, благодарение на соработката со Jax Jones и Martin Solveig за траката […]

0 0

26 февруари 2020

– 1928 – Вo New Orleans роден e Fats Domino (Antoine Domino). – 1932 – Вo Kinksland роден e човекот кој важи за една од најголемите легенди на музиката Johny Cash. – 1954 – Вo New Heaven како Michael Bolotin роден e Michael Bolton – 1966 – N#1 хит зa Nansy Sinara сo „These Boots […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist