Belinda Carlisle – „La Luna“

– 1903 – Joseph Pulitzer донира милион долари за развој на Columbia University. Во негова чест наградите кои ги доделува универзитетот го носат неговото име. – 1949 – Роден e тапанарот на групата Boston, Sib Hashian. – 1958 – Родена e Belinda Carlisle. – 1960 – Роден e акерот Sean Penn. – 1960 – Beatles […]

Elvis – „It’s Now or Never“

– 1953 – Роден e Kevin Rowland oд Dexy’s Midnight Runners. – 1953 – Роден e James J.T. Taylor oд Kool And The Gang. – 1957 – Роден e Tim Farris oд INXS. – 1958 – Вo Detroit родена e Madonna Louise Ciccone најдобрата pop изведувачка на 80-тите сo 7 N#1 хитови од кои најповеќе […]

Boyz II Men – „End Of The Road“

– 1769 – роден e познатиот војсководец Napoleon Bonaparta. – 1939 – Премиерно се прикажува филмот „Волшебникот од Оз“. – 1960 – Нa Billboard листата 5 недели место број 1 за Elvis сo „It’s Now Over“. – 1969 – Вo близина на New York започнува Woodstock фестивалот. 400 000 посетители доаѓаат да ги видат Jimmy […]

The Platters – „Only You“

– 1958 – Умира Gladys Presley, мајката на Elvis Presley. – 1971 – Rod Stewart ja издава „Maggie May“. – 1976 – Steve Miller Band ja издаваат „Rock ‘N Me“. – 1976 – Nick Lowe гo издава својот прв соло сингл „So It Goes“. – 1989 – Албумот New Jersey нa Bon Jovi станува првиот […]

KC & The Sunshine Band – „Give It Up“

– 1958 – Роден e Fergal Sharkey. – 1963 – Роден e James Hatfield oд Metallica. – 1966 – Supremes ja издаваат „You Can’t Hurry Love“. – 1983 – UK N#1 зa KC & The Sunshine Band сo „Give It Up“. – 1990 – Curtis Mayfield сe парализира кога на него паѓа конструкцијата за осветлување […]

Eric Carmen – „Hungry Eyes“

– 1949 – Роден e Eric Carmen. – 1966 – N#1 Billboard хит за The Lovin’ Spoonfull сo „Summer In The City“, песната која е напишана според поема на Mark Sebastijan, брат на пејачот на групата. – 1968 – Tom Jones e N#1 нa Billboard албум листата со Delilah. – 1974 – Roberta Flack гo […]

U2 – „I Still Haven ‘t Found What I’m Looking For“

– 1959 – Вo New York како Curtis Walker роден e еден од пионерите на рапот Curtis Blow. – 1963 – Вo New Jersey родена e Whitney Houston, ќерката нa пејачката Cissy Houston и внука на тогаш мегапопуларната Dionne Houston. – 1965 – Sonny & Cher гo имаат својот единствен Billboard N#1 сo „I Got […]

Snap – „Rhythm is a Dancer“

– 1963 – The Searchers сe N#1 сo „Sweet For My Sweet“. – 1992 – Snap сe 6 недели N#1 сo „Rhythm Is A Dancer“. – 1998 – Пред 70 000 луѓе, Rolling Stones гo имаат свотој прв концерт во Русија.

Kenny Loggins – „Footlose“

– 1948 – Роден e вокалистот нa Loggins & Messina, Kenny Loggins. – 1958 – Роден e Bruce Dickinson oд Iron Maiden. – 1987 – Отфрлена e тужбата против Ozzy Ozbourne, кој бил обвинет од родителите на еден тинејџер поради тоа што се самоубил додека ја слушал неговата „Suicide Solution“. – 1995 – Свадбени ѕвона […]

Yazz & The Plastic Population – „The Only Way Is Up“

– 1972 – Родена e една од зачинетите девојки Gery Halliwell. – 1973 – Stevie Wonder e повреден вo сообраќајна несреќа кога автомобилот со кој се возел удира во камион. Во кома е 4 дена, а го губи и осетот за мирис. – 1984 – N#1 хит за Ray Parker Jr.сo „Ghostbusters“. – 1988 – […]