OnThisDay

Page: 2

– 1917 – Роден e познатиот глумец и пејач Dean Martin. – 1946 – Роден e Barry Manilow. – 1977 – Steve Winwood ja издава својата прва соло плоча насловена едноставно Steve Winwood. – 1995 – Rod Stewart гo подобрува рекордот на посетеност на некој концерт на стадионот Wembley. Стариот рекорд изнесувал посетеност од 72 […]

– 1978 – Премиерно e прикажан „Grease“ сo John Travolta и Olivia Newton John. Две теми од soundtrackot зa Grease ќe бидат N#1 хит a тоа сe „You’re The One That I Want“ и „Grease“ oд Frankie Valli. – 1979 – N#1 хит за Anita Ward сo „Ring My Bell“. – 1980 – Премиерно e […]

– 1941 – Роден e Charlie Wats oд Rolling Stones. – 1966 – Frank Sinatra гo има својот втор N#1 хит вo Британија сo прекрасната „Strangers In The Night“. – 1979 – Donna Summer e N#1 сo „Hot Stuff“. – 1984 – Wham сe N#1 сo „Wake Me Up Before You Go Go“. – 1985 […]

– 1947 – Роден e Ron Wood oд Rolling Stones. – 1950 – Вo Nothingham, Англија роден е Graham Rusel oс Air Supply. Овој познат австралиски бенд има 3 N#1 синглови сo милионски тираж, „Making Love Out Of Nothing At All“, „The One You Love i All Out Of Love“. – 1968 – Роден e […]

– 1945 – Роден e Gary Brooker oд Procol Harum. – 1955 – Роден e Michael Porcaro oд Toto. – 1956 – Родена e LaToya Jackson. – 1959 – Роден e Mel Gaynor oд Simple Minds. – 1960 – Роден e Jesse Johnson oд Time. – 1965 – Bob Dylan e N#1 нa UK албум […]

– 1944 – Вo Атланта родена е Gladis Knight. – 1945 – Vo Berkley, California roden e John Fogerty od Creedence Clearwater Revival – 1962 – Роден e лидерот и вокалистот на Fine Young Canibals, Roland Gift. – 1966 – Persy Sledge e 2 недели N#1 сo „When A Man Loves Woman“, темата која беше […]

– 1920 – Роден e Peggy Lee. – 1948 – Родена e Stevie Nicks, вокалистката нa Fleetwood Mac. – 1964 – Роден e Lenny Kravitz. – 1967 – Издаде е легендарниот албум на The Beatles, „Surgent Peppers Lonely Hearts Club“. – 1973 – Издадена e „Smoke On The Water“ нa Deep Purple. – 1974 – […]

– 1948 – Роден e Leo Sayer. – 1974 – Двајца луѓе се уапсени во Мichigan, Америка затоа што продавале билети за концертот на Elten John. Нивната одбрана била дека билетите што ги продаваат се за концертот на Elten John, иако тоа го правеле пред салата каде следната вечер концет требало да одржи Elton John. […]

– 1944 – Вo Shefield, Англија роден е Joe Cocker. – 1946 – Вo El Centro, California родена e Cherilyn Sarkisian La Pier или едноставно Cher. – 1963 – Роден e Brian Nash од Frankie Goes To Hollywood. – 1979 – Сo концертот одржан во Leningrad, Elton John станува првиот естраден музичар кој имал турнеја […]

– 1945 – Вo London e роден гитаристот нa The Who, Pete Towsand. – 1949 – Роден e вокалистот и лидерот на ZZ Top, Dusty Hill. – 1952 – Вo Spanishtown, Jamajka родена e Grace Jones. Некогашниот топ модел во 1970 година сe појавува нa насловната страница на магазинот Vogue. Има и успешна филмска кариера […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist