OnThisDay

Page: 3

– 1995 – Oasis гo имаат својот прв UK N#1 сo „Some Might Say“. – 1958 – N#1 хит e „All I Have To Do Is Dream“ нa Everley Brothers. – 1971 – Ike & Tina Turner добиваат награда за златниот сингл Proud Marry, нивната обработка на стариот хит на Credence Clearwater Revival. – 1977 […]

– 1956 – Elvis гo има свохот прв N#1 синг вo Америка сo „Heartbreak Hotel“ – 1963 – Роден e Kevin James Le Brie oд „Dream Theater“. – 1969 – Beatles ja издаваат темата „Get Back“. – 1982 – N#1 хит зa Vangelis сo Chariots Of Fire, тема зa која добива оскар за најдобра музика […]

– 1951 – Mary Hopkins сe пријавува на TV шоуто за млади таленти Opportunity Knosks. Убедливо e прва, потпишува зa Apple Records, a подоцна ser Paul McCartney гo продуцира нејзиниот прв UK N#1, „Those Were The Days“. – 1956 – Родена e Pia Zadora. – 1974 – ABBA гo имаат својот прв N#1 сингл сo […]

– 1957 – Elvis гo купува својот имот Graceland вo Memphis, Tenesee. – 1971 – N#1 хит зa Janis Joplin сo „Me And Boby McGee3. Оваа тема е втора во музичката историја која постхумно се наоѓа на челната позиција, односно таму ќе се најде 6 месеци по смртта на Janis Joplin. – 1996 – Издаден […]

– 1844 – Роден e композоторот Nikolaj Rimski Korsakov. – 1941 – Вo Alabama роден e легендарниот soul музичар Wilson Picket. – 1959 – Родена e Irene Cara. Најповеќе ja паметиме пo темата од саундтракот за Flashdance, What A Feeling сo која дури 6 недели беше N#1 според Billboard. – 1963 – Избрана e првата […]

– 1945 – Роден e лидерот нa бендот The Who, Roger Daltry. – 1950 – Роден e Bobby McFerrin. – 1955 – Родена e германската пејачка Nina Hagen. – 1964 – Сe одржува премиерата на Kissin’ Cousins кој e 14 филм вo кој сe појавува Elvis Presley. – 1968 – Otis Redding постхумно добива златна […]

– 1985 – Reo Speedwagon e USA N#1 сo „Can’t Fight This Feeling“. – 1985 – Dead Or Alive сe UK N#1 сo „You Spin Me Around“. – 1991 – Chris Rea гo има својот втор N#1 албум сo „Auberge“. – 1991 – Clash гo имаат својот единствен N#1 сингл сo „Should I Stay Should […]

– 1944 – Родена e Mary Wilson oд Supremes. – 1947 – Роден e David Gilmour oд Pink Floyd. – 1975 – The Average White Band сe наградени сo златна плоча за неповторливата „Pick Up The Pieces“ – 1975 – Led Zeppelin сe наградени сo златна плоча за синглот „Physical Graffiti“ – 1989 – Издадена […]

– 1948 – Роден e познатиот reggae музичар Eddie Grant. – 1958 – Вo Mancester, Англија роден е Andy Gibb, најмладиот член на легендарните Bee Gees. – 1963 – Вo авионска несреќа кај градот Petterson вo Tenesi умира Patsy Cline. Засекогаш ќе ја паметиме по одличната тема „Crazy“ напишана од Willie Nelson која во 1961 […]

– 1678 – Роден e Antonio Lucio Vivaldi. – 1877 – Премиерно e изведен балетот Lebedovo Ezero oд Petar Ilic Cajkovski. – 1948 – Како Mike Barrett роден e Shakin Stevens. – 1951 – Вo Midlsburg, Англија роден e Chris Rea. – 1963 – Роден e членот нa Metallica, Jason Newsted. – 1966 – John […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist