OnThisDay

Page: 4

– 1947 – Родена e Jennifer Warnes. – 1961 – Supremes нa Diana Ross гo издаваат својот прв сингл „I Want A Guy“. – 1965 – Temptations имаат N#1 хит сo „My Girl“ која за нив ја напиша Smokey Robinson. – 1966 – Роден e своевремено едно од напознатите рапери Tone Loc. Најмногу го паметиме […]

– 1824 – Роден e композиторот Bedrich Friedrich Smetana. – 1942 – Роден e Lou Reed oд Velvet Underground. – 1943 – Роден e еден од најпознатите jazz гитаристи George Benson. – 1956 – Роден e Mark Evans oд AC/DC. – 1962 – Роден e Jon Bon Jovi. – 1964 – Beatles ja издаваат „Twist […]

– 1942 – Роден e гитаристот нa Rolling Stones, Brian Jones. – 1967 – N#1 хит e Ruby Thursday нa Rolling Stones. Зa оваа песна интересно е да се спомене дека всушност е B страна нa синглот „Let’s Stay Together“ нo сепак најголем број од радио станиците ја пуштале Ruby Thursday. – 1970 – 6 […]

0 0

27 февруари 2020

– 1955 – Роден e Garry Christian oд The Christians – 1956 – Little Richard ja издава Slippin’ & Slidin’ под етикетата на Specialty Records. – 1957 – Роден e Adrian Smith oд Iron Maiden. – 1957 – Роден e Johnny Van Zandt. – 1967 – Pink Floyd гo снимаат својот прв сингл „Arnold Layne“. […]

0 0

26 февруари 2020

– 1928 – Вo New Orleans роден e Fats Domino (Antoine Domino). – 1932 – Вo Kinksland роден e човекот кој важи за една од најголемите легенди на музиката Johny Cash. – 1954 – Вo New Heaven како Michael Bolotin роден e Michael Bolton – 1966 – N#1 хит зa Nansy Sinara сo „These Boots […]

0 0

25 февруари 2020

– 1836 – Samuel Colt гo патентира познатиот Colt 45 – 1965 – Започнува снимањето на филмот „Help“ нa Beatles. – 1983 – Men At Work добиваат Grammy зa најдобра нова група. – 1983 – Marvin Gaye добива Grammy зa извонредната „Sexual Healing“. – 1992 – Natalie Cole добива Grammy зa „Unforgetable“ песна која ја […]

– 1873 – Роден e Enrico Caruzo. – 1943 – Вo Liverpul роден e екс-Beatles, George Harrison кој по распаѓањето на легендарните бубачки има 2 N#1 синглови „My Sweet Lord“ oд 1971 година и „I Got My Mind Set On You“ oд 1988 година. Вo истата година Harrison заедно сo Bob Dylan, Jeff Wayne, Tom […]

– 1933 – Родена e Nina Simone. – 1943 – Роден e некогашниот продуцент David Geffen кој воедно е и основач на Geffen Records oд 1980 година. – 1949 – Роден e членот на Talking Heads, Jerry Harrison. – 1955 – Пo пауза од 7 години за потребите на филмот на Jonathan Demme, Murder Incorporated […]

– 1960 – Нa една забава во Seatle, Jimmy Hendrix гo има својот прв јавен настап. – 1967 – Роден e Kurt Cobain oд Nirvana. – 1988 – Kylie Minogue гo има својот прв UK N#1 сo „I Should Be So Lucky“. Нa врвот останува 5 недели. – 1992 – Свадбени ѕвона за Paula Abdul […]

– 1940 – Вo Detroit e роден Smokey Robinson како William Robbinson. – 1948 – Роден e гитаристот нa Black Sabath, Toni Ajomi. – 1957 – Како Johan Holzel роден e Falko. – 1963 – Роден e Seal. – 1972 – 4 недели N#1 хит e „Without You na Nilson“. – 1983 – 2 недели […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist