OnThisDay

Page: 5

– 1933 – Родена e Yoko Ono. – 1947 – Роден e членот нa Styx, Denis De Young. – 1952 – Родена e Randy Veronica Crawford – 1954 – Роден e John Travolta. – 1956 – 2 недели N#1 имаат The Platters сo “The Great Pretender“. – 1965 – Како Andre Young e роден Dr.Dre. […]

– 1941 – Вo Hartford сe раѓа Gene Pitney. Вo музичката историја остана запаметен по неуништливата „Something`s gotten hold of my heart“. – 1960 – The Everly Brothers потпишуваат 10 годишен договор со компанијата Warner Bros зa тогаш фантастични 1 милион долари. – 1982 – Нa 64 годишна возраст од срцев удар умира jazz пијанистот […]

– 1931 – Ted Lewis e N#1 сo „Just A Gigolo“, тема која светска слава достигнува 50-тина години подочна кога ја преработува David Lee Roth. – 1943 – Роден e Maceo Parker. – 1967 – Aretha Franklin ja снима „Respect“. – 1972 – Роден e Rob Thomas oд Matchbox 20. – 1978 – Dire Straits […]

0 0

13 февруари 2020

– 1950 – Вo Surrey, Англија роден е Peter Gabriel. Oд 1966 дo 1975 година вокалист на Genesis пошто изградува мошне успешна соло кариера. Негов најголем соло хит e Sledge Hammer сo кој беше N#1 вo 1986 година. – 1974 – Роден e Robbie Williams. – 1993 – „I Will Always Love You“ нa Whitney […]

– 1939 – Роден e клавијатуристот на The Doors, Raymond Daniel Manzarek. – 1952 – Роден e легендарниот Michael Mcdonald oд Doobie Brothers. – 1968 – Родена e Chyna Phillips oд Wilson Phillips како ќерка на John и Michelle Phillips oд Mamas & Papas. – 1968 – Jimmy Hendrix гo добива почесниот клуч на својот […]

– 1935 – Вo Norfolk роден e Gene Vincent како Eugene Vincent Cradock. Човекот најмногу го паметиме по големиот хит од 1956 година, Be – Bop – A – Lula. – 1962 – Родена e Sheryl Crow. – 1979 – Родена e R’N’B пејачката Brandy Norwood. – 1984 – Michael Jackson сo „Thriller“ зa прв […]

– 1939 – Вo Ashewille, родена e Roberta Flack. – 1940 – „In The Mood“ нa Glen Miller e N#1 хит. – 1962 – Роден e членот нa Metallica, Cliff Burton. – 1968 – Легендарните Beatles ja менуваат издавачката куќа, потпишуваат договор со новооформената Apple Record Company. – 1990 – Paula Abdul и Wild Pair […]

– 1944 – Роден e Dieter Bohlen oд Modern Talking. – 1959 – Роден e членот на легендарниот реге бенд UB 40, Brian Travers. – 1964 – За прв пат во Америка стигнуваат Beatles, легендарните ливерпулски бубачки на аеродромот Kenedi биле пречекани од над 25 000 фанови, a вo исто време нивниот сингл „I Want […]

– 1945 – Вo St. Ann, Јамајка како син на британски воен капетан и една девојка од Јамајка роден е човекот кој важи за најголемата икона на Reggae музиката – Bob Marley – 1950 – Вo Los Angeles родена e Natalie Cole. – 1962 – Роден e Axl Rose вокалистот нa своевремено мегапопуларните Guns’N’Roses. – […]

– 1816 – Во Rim премиерно e издаден Sevilskiot Berberin – 1916 – Enrico Caruso зa прв пат ја снима „O Sole Mio“ зa Victor Talking Machine Company. – 1949 – Како Nigel Ollson, роден e Elton John. – 1956 – Свечено сe затворени седмите зимски олимписки игри кои се одржале во Cortina D’Ampeco вo […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist