OnThisDay

Page: 6

0 0

4 февруари 2020

– 1901 – За прв пат во Америка се прикажува Toska нa Giakomo Pucini. – 1941 – Роден e John Steel oд Animals. – 1948 – В0 Detroit како Vincent Furnier роден e Alice Cooper, човекот има продадено милиони копии од совите албуми, но верувале или не има само еден N#1 албум, „Bilion Dolar Babies“ […]

– 1943 – Роден е поранешниот член на легендарните The Temptations, Denis Edwards. – 1950 – Роден e фронтменот на култната група Genesis, Peter Gabriel. – 1959 – Вo авионска несреќа во Aiova гинат Buddy Holly, J.P. The Big Popper Richardson и Ritchie Vallens. – 1961 – Bob Dylan вo New York ja прави својата […]

– 1797 – Роден e композиторот Franz Shubert. – 1915 – Роден e еден од најдобрите блус гитаристи од новата генерација Garry Moore. Само за потсетување „Separate Ways“, „Looner“, „Still got the Blues“, „Parisiane Walkways“ сe само негои од хитовите со кои си го осигура свиети место во музичката историја. – 1948 – Роден е […]

– 1951 – Вo Лондон e роден Phil Collins. Својата уметничка кариера ја започнува како актер кога го игра ликот нa Artfull Dodger вo Oliver. Вo музичките води е најпознат како тапанар на култната група Genesis нa чие чело застана и како  пејач по заминувањето на Peter Gabriel. – 1971 – George Harrison e првиот […]

0 0

29 јануари 2020

– 1964 – N#1 хит во Британија, „I Want To Hold Your Hand“ oд The Beatles. Оваа тема е сеуште меѓу најпродаваните синглови на сите времиња со продадени преку 15 милиони копии. На челното место на оваа вечна листа е „Candle In The Wind“ нa сер Elton John кој вo 1997 година ja обработи својата […]

0 0

13 декември 2019

– 1948 – Роден e гитаристот на Doobie Brothers, Jeff Baxter. – 1950 – Роден e Davey O’List oд Roxy Music. – 1961 – Beatles потпишуваат договор со менаџерот Brian Epstein. – 1966 – Jimi Hendrix ja снима Foxey Lady. – 1975 – David Bowie ja издава Golden Years. – 1988 – Сe разведуваат Bruce […]

– 1956 – Роден e гитаристот на R.E.M., Peter Buck. – 1962 – Роден e Ben Watt oд Everything But The Girl. Заедно со Tracey Thorn која беше задолжена за вокалите напишаа многу страници во dance музиката од крајот на 90-тите. Светска слава сепак доживеаја со неповторливата „Missing“. – 1970 – Роден е Ulf Ekberg […]

0 0

5 декември 2019

– 1932 – Роден e Richard Wayne Pennian, многу попознат како Little Richard. За сите кои го сакаат звукот на 60-тите доволно e дa кажеме дека тој стои потпишан зад една rock`n`roll класика како Tutti Frutti. – 1938 – Вo Oclahoma USA роден e JJ Cale. Тивкиот музички генијалец во својата успешна кариера има безброј […]

– 1948 – Вo Бирмингем, Англија роден е таканаречениот принц на темнината Ozzy Osbourne некогашниот член на Black Sabath. – 1965 – Нa концертот во Memorial Hall, Sacramento гитаристот на Rolling Stones, Kliff Richard занесе во музиката нe ja видел сталката од микрофонот и само малку ја допрел со жиците на гитарата. Следно што памти […]

– 1952 – Роден e некогашниот член и еден од најдобрите вокали на некогаш мнбогу силната калифорниска сцена Michael McDonald. – 1960 – Роден e Sidney Youngblood. Средината нa осундесетите e периодот кога неговата ќерка е во својот врв. Вo музичката историја че остане запаметен по многу големи хитови а пред се по „I`d rather […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist