19.02.2018 – Super Play на Супер радио: Jessie Ware – Your Domino

Неа честопати ја споредуваат со Sade. Доаѓа од познато семејство – татко ѝ е познат новинар во Бриатанија, нејзината сестра е актерка, а брат ѝ пак доктор. Првиот албум „Devotion“ го издава во 2012, а американскот онлајн магазин Pitchfork ќе го вброи во најдобрите 100 албуми на декадата. Нејзиното име е Jessie Ware, а во […]

17.02.2018 – Super Play на Супер радио: Troye Sivan – „My My My!

„Дивиот“ австралијанец Troye Silvan има нова песна. По две годни од како го издаде деби албумот „Blue Neighbourhood“ конечно го објавува водечкиот сингл од неговиот нов албум кој треба да се појави оваа пролет. За него тој ќе рече дека е трака која зборува за „ослободувањето, слободата и љубовта“. За првиот ден од викендот како […]

16.02.2018 – Super Play на Супер радио: Craig David feat. GoldLink – Live In The Moment

Craig David на крајот од јануари го објави неговиот седми студиски албум „The Time Is Now“. На него соработува со повеќе имиња како што се JP Cooper, Bastille, AJ Tracey, Ella Mai, Kaytranada. Соработката зсо GoldLink го носи денешниот SUPERPLAY на Супер Радио – Craig David feat. GoldLink – Live In The Moment. Се емитува […]

15.02.2018 – Super Play на Супер радио: Carrie Underwood feat Ludacris – The Champion

Carrie Underwood има нова трака на која соработува со ветеранот на рап музиката Ludacris. Беше изведена на Super Bowl LII и е композиција со која Undeрwood сериозно се враќа на музичката сцена после операцијата на нејзиниот колк. Денешен SUPERPLAY na Супер Радио – Carrie Underwood feat. Ludacris – „The Champion“ Се емитува секој ден во: […]

14.02.2018 – Super Play на Супер радио: Black Eyed Peas – Street Livin’

The Black Eyed Peas имаат нов синлг кој очигледно е посветен за борба против амриканскиот расизам. Тој е првиот синлг по оној од 2015-тата („Yesterday“). Инспириран од стрипот на will.i.am „Masters of the Sun: The Zombie Chronicles“, траката зборува за расната и економската неправда во САД, особено кај малцинствата. The Black Eyed Peace и „Street […]

13.02.2018 – Super Play на Супер радио: Kylie Minogue – Dancing

Новата трака на Kylie Minogue е нешто сосема вообичаено за неа – electro dance звук, кој овојпат преминува во country pop, но се забележуваат и влијанија на електронската и електропоп сцената. Таа е водечкиот сингл од албумот „Golden“ кој треба да се појави во продажба на 6 април 2018. Критичарите за неа ќе речат дека […]

12.02.2018 – Super Play на Супер радио: Taylor Swift – End Game ft. Ed Sheeran, Future

„End Game“ е трака која е дел од шестиот студиски албум „Reputation“ на Taylor Swift. На неа соработува со нејзиниот многу близок пријател Ed Sheeran и американскиот рапер Future. Критиката ќе рече дека станува збор за трака која е збир на rap и R&B звуците од 2017-тата и која веројатно ќе биде и најуспешна песна […]

10.02.2018 – Super Play на Супер радио: Billie Eilish – Copycat (Sofi Tukker Remix)

„Copycat“ e четвртиот сингл на американката Billie Eilish чија кариера започнува во 2015-тата кога го издава синглот „Ocean Eyes“, а кој помнува вирално на Spotify (заклучно со февруари оваа година има преку 35 милиони прегледи). Како денешен SUPERPLAY на Супер радио ви ја нудиме верзијата на „Copycat“ која е дело на популарното њујоршко дуо Sofi […]

09.02.2018 – Super Play на Супер радио: FIJIN – Falling down feat Chris Burke

Victor Fomin е руски музичар и dj чие сценско име е FIJIN. Започнува да креира музика под влијание на бендови како „Air“ и „Duft Punk“, а на свои 17 години го потпишнува својот прв договор. Во 2016-тата го издава првиот сингл „Spot of Light“, по што заминува на турнеја и во исто време ги подготвува […]

08.02.2018 – Super Play на Супер радио: Muttonheads feat Vita Levina – Sunday

Jérôme Tissot, подобро познат на сцената како Muttonheads е претставник на постарата генерација на dj-и и продуцнети од француската електронска сцена. На неговиот house ритам критичарите ќе речат му дава типичен француски шмек- извонредно знае да го искомбинира со funk и italo disco звук. Вокалите за својата нова трака и ги довери на парижанката Vita […]