Peter Gabriel – Sledgehammer

Written by on February 13, 2018

1950 – вo Surrey, Anglija роден e Peter Gabriel. Oд 1966 дo 1975 година вокалист нa Genesis пошто изградува мошне успешна соло кариера. Негова најголем соло хит е Sledge Hammer сo кој беше N#1 вo 1986 година.

1974 – роден e Robbie Williams.

1993I Will Always Love You нa Whitney Houston e 13 недела Billboard N#1 сo што го изедначува рекордот на Boys ll Men. Насловната тема од саундтракот за филмот Bodyguard e N#1 уште една недела, a e истисната од врвот од уште една филмска тема A Whole World oд филмот Aladin. Интересно e што Boys ll Men повторно го изедначуваат рекодот на Whitney Houston сo I’ll Make Love To You.


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background