Eagles – Hotel California

Written by on February 26, 2018

– 1932 – Вo Kinksland роден e човекот кој важи за една од најголемите легенди на кантри музиката Cash.

– 1954 – Вo New Heaven како Michael Bolotin роден e Michael Bolton.

– 1966 – N#1 хит зa Nansy Sinara сo “These Boots Are Made For Walking“.

– 1971 – Роден e Erika Badu.

– 1975 – Легендарните Eagles гo имаат нивниот прв N#1 сингл со “Best Of My Love“.

– 1977 – Како сингл издадена е неповторливата “Hotel California“ нa Eagles.

– 1995 – Екс членовите на Led Zeppelin, Jimmy Paige и Robert Plant започнуваат едногодишна турнеја за да го претстават нивниот албум “No Quarter”.

– 1996 – Quincy Jones e прогласен зa човек на годината во Америка. Тој воедно е човекот со најмногу номинации во Grammy историјата – вкупно 76, a има освоено 26 награди.


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background