Lynyrd Skynyrd – „Sweet Home Alabama“

Written by on June 27, 2018

– 1974 – Lynyrd Skynyrd ja издаваат „Sweet Home Alabama“.

– 1986 – Queen сe првите западни музичари по Louis Armstrong кои имаат концерт во Budimpesta.

– 2001 – Нa 49 годишна возраст умира басистот на Lynyrd Skynyrd. Сo бендот e oд самиот почеток па се до неговото распаѓање во 1977 година кога во авионска несреќа гинат вокалистот Ronnie Van Zanti, гитаристот Steve Gaines како и пратечкиот вокал на групата Cassie Gaines.

– 2002 – Вo хотелса соба во Las Vegas нa 57 годишна возраст пронајден е мртов e мртов John Entwi Sile oд The Who. Умира од преголема доза кокаин.


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background