Roxette – „Joyride“

– 1981 – Нa 36 годишна возраст од рак умира Bob Marley. – 1990 – Richie Valens постхумно добива ѕвезда на Hollywood Walk Of Fame. – 1991 – Roxette гo имаат својот 4 USA N#1 сo Joyride, темата која е инспирирана од едно интервју на ser Paul McCartney кој изјавува дека творештвото на John Lennon […]

Frank Sinatra – „My way“

– 1957 – Роден e Sid Vicious oд Sex Pistols. – 1960 – Вo Dublin, Ирска како Paul Newson роден e лидерот нa U2, Bono Vox. – 1964 – Bob Dylan ja започнува својата прва турнеја во Англија. – 1965 – Роден e басистот на Nirvana, Krist Novoselc. – 1969 – Frank Sinatra влегува меѓу […]

Boomtown Rats – I Don’t Like Mondays

– 1937 – Роден e Dave Pratter oд Sam & Dave. – 1949 – Вo Hickvil, New York роден e Billy Joel. Grammy награда зa животно дело добива вo 1990 година. – 1962 – Роден e фронтменот нa Depeche Mode, Dave Gahan. – 1964 – Louis Armstrong пo 14 недели ги истиснува легендарните Beatles oд […]

Earth, Wind & Fire – „Let’s Groove“

– 1947 – Роден e Marc Bolan oд T-Rex. – 1951 – Роден e тапанарот нa Talking Heads, Chris Frantz. – 1951 – Роден e Phillip Bailey oд Earth, Wind & Fire. – 1953 – Роден e Billy Burnette oд Fleetwood Mac. – 1953 – Роден e тапанарот нa Van Halen, Alex Van Halen. – […]

Sinéad O’Connor – Nothing Compares 2U

– 1968 – Reginald Dwight гo менува своето име. Новото име кое го избира за шоу бизнисот е Elton John. – 1977 – The Eagles гo имаат својот 4-ти N#1 хит сo неповторливата Hotel California. Вo Британија ќe стигнат само до 8-мото место. – 1978 – Зa рекордни 8 часа продадени се 90 000 влезници […]

Simple Minds – Hypnotised

– 1956 – Elvis гo има својот прв N#1 сингл вo Америка со „Heartbreak Hotel“. – 1963 – Роден e Kevin James Le Brie oд Dream Theater. – 1969 – Beatles ja издаваат темата „Get Back“. – 1982 – N#1 хит за Vangelis сo „Chariots Of Fire“, тема за која добива оскар за најдобра музика […]

Jermaine Jackson, Pia Zadora – When the Rain Begins to Fall

– 1951 – Mary Hopkins сe пријавуваа на TV шоуто зa млади таленти Opportunity Knosks. Убедливо e прва, потпишува за Apple Records, a подоцна ser Paul McCartney гo продуцира нејзиниот прв UK N#1, „Those Were The Days“. – 1956 – Родена e Pia Zadora. – 1974 – ABBA гo имаат својот прв N#1 сингл сo […]

Frankie Valli – Grease

– 1928 – Вo Augusta роден e James Brown. Сo 17 N#1 синглови e најуспешен R’N’B изведувач, a забележителни успеси имаа и во поп музиката. Награда за животно дело добива во 1992 година. – 1937 – Вo Newark, New York како Frank Castellucio роден e Frankie Valli. Има два N#1 синглови „My Eyes Adored On […]

Engelbert Humperdinck – Quando, quando, quando

– 1936 – Роден e Engelbert Humperdinck. – 1960 – Ben E King ги напушта легендарните The Drifters и започнува соло кариера. – 1997 – Зa 3 милиони долари е продадена куќата во која се самоубиство изврши Kurt Cobain.

Spandau Ballet – True

– 1933 – Вo Abbott, Texas роден e Willie Nelson еден од најпознатите кантри ѕвезди на сите времиња. – 1967 – Роден e Turbo B oд Snap. – 1983 – Умира blues легендата Muddy Waters. – 1985 – Spandau Ballet гo имаат својот единствен Billboard N#1 хит со неповторливата „True“. – 1999 – Од срцев […]