Frank Sinatra – Strangers In The Night

– 1966 – Родена e Lisa Stansfield. – 1966 – Frank Sinatra ja снима „Strangers In The Night“ – 1970 – Peter Green најавува дека ќе ги напушти Fleetwood Mac. – 1970 – Beatles сe 2 недели N#1 сo „Let It Be“. – 1983 – Вo сообраќајна несреќа умира Dave Prater oд Sam & Dave. […]

Righteous Brothers – You’ve Lost That Loving Feeling

– 1940 – Роден e Bobby Hatfield oд Righteous Brothers. – 1947 – Роден e Bunny Wailer oд Bob Marley & The Wailers. – 1951 – Роден e познатиот актер Steven Seagal. – 1957 – Роден e Steven Gustafson oд 10 000 Maniacs. – 1958 – Роден e Keneth Babyface Edmonds. – 1972 – Isaac […]

Nirvana – Come As You Are

– 1908 – Родена e познатата глумица Bette Davis. – 1950 – Родена e Agnetha Faltskog oд ABBA. – 1966 – Родена e Mike McCready oд Pearl Jam. – 1976 – Led Zeppelin гo издаваат својот 7-ми студиски алвум „Presence“. – 1993 – Вo Cleveland започнува изградбата на „Rock’N’Roll Hall Of Fame“. – 1994 – […]

Elvis Presley – Are You Lonesome Tonight

– 1915 – Роден e познатиот blues музичар Muddy Waters. – 1960 – Elvis Presley ja снима „Are You Lonesome Tonight“. – 1964 – Beatles имаат 5 недели N#1 хит сo „Can’t Bye My Love“. – 1968 – Вo Mephis, Tenesee нa 39 годишна возраст од страна на James Earl Ray убиен e Martin Luther […]

Red Hot Chili Peppers – Under The Bridge

– 1924 – Роден e глумецот Marlon Brando. – 1958 – Роден e Alec Baldwin. – 1960 – The Everley Brothers гo имаат својот прв концерт во Британија. – 1961 – Роден e Eddie Murphy. – 1966 – David Bowie гo издава својот прв сингл „Anything You Say“. – 1966 – Jimi Hendrix ja издава […]

Fleetwood Mac – Every Time

– 1939 – Вo Вашингтон како Marvin Pentz Gay Junior роден e Marvin Gaye. Вo кариерата има 3 N#1 синглови од кој најуспешен е „I Heard It To The Grapewine“ кој 7 недели беше N#1 вo 1968 година. Неговиот живот трагично ќе заврши кога неговиот татко свештеник незадоволен од неговиот начин на живот го убива […]

Pink Floyd – High Hope

– 1944 – Роден e Graeme Edge oд Moody Blues. – 1945 – Роден e познатиот гитарист Eric Clapton. – 1968 – Родена e Celine Dion. – 1975 – Jeff Beck гo издава својот прв соло албум „Blow By Blow“ – 1977 – The Eagles сe Billboard N#1 сo „Hotel California“ – 1980 – Genesis […]

Starship – Nothing’s Gonna Stop Us Now

– 1943 – Роден e Vangelis. – 1963 – Роден e MC Hammer. – 1975 – Patty La Belle e USA N#1 сo „Lady Marmelade“. – 1987 – Starship сe N#1 сo „Nothing’s Gonna Stop Us Now“.

Falco – Rock Me Amadeus

– 1964 – Родена e Cheryl James или многу попозната како Salt oд Salt’N’Pepa. – 1964 – Легендарните Beatles сe првите rock музичари кои добиваат свои фигури во музејот на восочни фигури Madam Tiso вo London. – 1986 – „Rock Me Amadeus“ нa Falco e N#1 хит по што вo една прилика Falco изјавил дека […]

Eric Clapton – Layla

– 1995 – 2 Pac Shakur e првиот рапер кој стигнува дo врвот на топ листите со „Me Against The World“. Нe можел да ужива во историскиот момент бидејќи во тоа време е во затвор поради силување. – 1984 – Cindy Lauper ja издава „Time After Time“. – 1972 – Elvis Presley ja снима „Burning […]