Sia, David Guetta & Afrojack – Helium (Sia vs. David Guetta & Afrojack)

Sia има нова соработка со David Guetta, а и со Afrojack, и тоа за ремикс верзија на темата „Helium“. Оригиналната верзија на траката е дел од саундтракот за филмот „Fifty Shades Darker“ кој беше објавен минатата година, а оваа ремикс верзија е направена за потребите на кампањата на MAC Cosmetics за борба против СИДА-та. Токму […]

DNCE – DANCE

Aмериканската funk-rock четворка DNCE имаат нов сингл. Тоа значи дека „мириса“ на нов (втор) албум, иако до денес се уште ништо не кажале за тоа. Поминаа 10 месеци од нивниот последен сингл и конечно издаваат песна која дефинитивно ќе биде хит. Критичарите сепак велат дека „ова не е најдоброто од нив“. Денес како SUPERPLAY на […]

Mabel, Not3s – Fine Line

Mabel за многу кратко време станува една од најголемите музички ѕвезди во Велика Британија. Не само што успеа да се искачи меѓу најдобрите 10 на британската листа со соработката со Kojo Funds и темата „Finders Keepers“, туку и влегува на голема врата во најдобрите 20 со новата соработка со младиот Not3s која го носи насловот […]

Rudimental – These Days feat. Jess Glynne, Macklemore & Dan Caplen

Повеќе од очигледно е дека новиот албум во најава на Rudimental ќе помине повеќе од добро кај публиката. После првиот сингл од овој албум „Sun Comes Up“ кој се најде и во најдобрите десет во Британија, доаѓа нов кој веќе е на вицешампионската позиција. Станува збор за соработката на британскиот DnB бенд со извонредниот вокал […]

Haille Steinfeld feat. PloodPop – Capital Letters

На почетокот на февруари беше објавен филмот „Fifty Shades Freed“ според истоимениот роман на E. L. James, но многу предходно беа објавени две траки кои се дел од саундтракот на овој филм. Едната е дуетот на Rita Ora со Liam Payne насловен како „For You“, а другата соработка меѓу американецот Haille Steinfeld и продуцентот BloodPop. […]

Jessie Ware – Your Domino

Неа честопати ја споредуваат со Sade. Доаѓа од познато семејство – татко ѝ е познат новинар во Бриатанија, нејзината сестра е актерка, а брат ѝ пак доктор. Првиот албум „Devotion“ го издава во 2012, а американскот онлајн магазин Pitchfork ќе го вброи во најдобрите 100 албуми на декадата. Нејзиното име е Jessie Ware, а во […]

Troye Sivan – „My My My!

„Дивиот“ австралијанец Troye Silvan има нова песна. По две годни од како го издаде деби албумот „Blue Neighbourhood“ конечно го објавува водечкиот сингл од неговиот нов албум кој треба да се појави оваа пролет. За него тој ќе рече дека е трака која зборува за „ослободувањето, слободата и љубовта“. За првиот ден од викендот како […]

Craig David feat. GoldLink – Live In The Moment

Craig David на крајот од јануари го објави неговиот седми студиски албум „The Time Is Now“. На него соработува со повеќе имиња како што се JP Cooper, Bastille, AJ Tracey, Ella Mai, Kaytranada. Соработката зсо GoldLink го носи денешниот SUPERPLAY на Супер Радио – Craig David feat. GoldLink – Live In The Moment. Се емитува […]

Carrie Underwood feat Ludacris – The Champion

Carrie Underwood има нова трака на која соработува со ветеранот на рап музиката Ludacris. Беше изведена на Super Bowl LII и е композиција со која Undeрwood сериозно се враќа на музичката сцена после операцијата на нејзиниот колк. Денешен SUPERPLAY na Супер Радио – Carrie Underwood feat. Ludacris – „The Champion“ Се емитува секој ден во: […]

Black Eyed Peas – Street Livin’

The Black Eyed Peas имаат нов синлг кој очигледно е посветен за борба против амриканскиот расизам. Тој е првиот синлг по оној од 2015-тата („Yesterday“). Инспириран од стрипот на will.i.am „Masters of the Sun: The Zombie Chronicles“, траката зборува за расната и економската неправда во САД, особено кај малцинствата. The Black Eyed Peace и „Street […]