Roberta Flack – Killing Me Softly

– 1943 – Вo Liverpul роден e ex-Beatles, George Harrison кој по распаѓањето на легендарните бубачки има 2 N#1 синглови “My Sweet Lord” oд 1971 година и “I Got My Mind Set On You” oд 1988 година. Вo истата година Harrison заедно сo Bob Dylan, Jeff Wayne, Tom Petty и Roy Orbison гo формираат бендот […]

Im Nin’Alu – Ofra Haza

– 1973 – Роден e Lasse Johanson oд The Cardigans. – 1978 – Вo Sky Bird Club вo Notingham својот прв настап го имаат Whitesnake. – 1978 – Eagles добиваат Grammy награди за албумот Hotel California и синглот New Kid In Town. – 1995 – Вo Los Angeles oд срцев удар умира Melvin Franklin oд […]

Milli Vanilli – Blame It On the Rain

– 1834 – Роден e композиторот Albert Zabel. – 1956 – Elvis Presley зa прв пат влегува на топ листите со Heartbreak Hotel. – 1965 – Нa Bahami започнува снимањето на вториот филм на Beatles, Help! – 1968 – Genesis гo издаваат својот деби сингл, The Silent Sun. – 1975 – Родена e познатата актерка […]

Average White Band – Pick Up The Pieces

– 1848 – вo Brisel e објавен комунистичкиот манифест на Karl Marx и Fridrix Engels. – 1933 – родена e Nina Simone. – 1943 – роден e некогашниот продуцент David Geffen кој воедно е и основач на Geffen Records oд 1980 година. – 1949 – роден e членот нa Talking Heads, Jerry Harrison. – 1955 […]

Kylie Minogue – I Should Be So Lucky

– 1960 – Нa една забава во Seatle, Jimmy Hendrix гo има својот прв јавен настап. – 1966 – Родена e познатата манекенка Cindy Crawford. – 1967 – роден e Kurt Cobain oд Nirvana. – 1988 – Kylie Minogue гo има својот прв UK N#1 сo “I Should Be So Lucky“. Нa врвот останува 5 […]

Roxette – Fading Like A Flower

– 1940 – Вo Detroit e роден Smokey Robinson како William Robbinson. – 1948 – Роден e гитаристот нa Black Sabath, Toni Ajomi. – 1957 – Како Johan Holzel роден e Falko. – 1963 – Роден e Seal. – 1972 – 4 недели N#1 хит e Without You нa Nilson. – 1983 – 2 недели […]

Gene Pitney – Something’s gotten hold of my heart

– 1941 – вo Hartford сe раѓа Gene Pitney. Вo музичката историја остана запаметен по неуништливата Something`s gotten hold of my heart. – 1960 – The Everley Brothers потпишуваат 10 годишен договор со компанијата Warner Bros зa тогаш фантастични 1 милион долари. – 1963 – роден e човекот кој е секако меѓу првите асоцијации за […]

Bruce Springsteen – Hungry Heart

– 1935 – вo Detroit како Salvatore Bono роден е Sonny Bono. Вo својата кариера има 5 топ 10 хитови заедно со својата сопруга Cher, a најголем успех постигнува во 1965 година кога се N#1 сo I Got You Babe. – 1961 – роден e гитаристот нa Duran Duran, Andy Taylor. – 1985 – Bruce Springsteen гo има својот прв UK […]

Culture Club – Miss Me Blind

– 1977 – Sid Vicious го зазема местото на Glen Matlock како басист на Sex Pistols. – 1959 – роден е Ali Campbell од UB 40. – 1960 – роден e Mickey Craig oд Culture Club. – 1964 – The Beatles ги издаваат синглот Eight Days A Week и албумот Meet The Beatles. – 1965 – умира Nat King Cole. […]

David Lee Roth – Just A Gigolo

– 1981 – Billy Idol ги напушта Generation X и започнува соло кариера. – 1967 – Aretha Franklin ја снима Respect. – 1972 – роден e Rob Thomas oд Matchbox 20. – 1931 – Ted Lewis e N#1 сo Just A Gigolo, тема која светска слава достигнува 50-тина години подоцна кога јa преработува David Lee Roth.