Вести

Анкета на АВМУ за четвртиот квартал на 2017: Супер радио останува убедливо на врвот

Охрид, 15. јануари 2018 (Super Radio) – Со просечен дневен досег од 7,35% и неделен од 13,24%, односно со пораст од близу 3%, Супер радио и во четвртиот квартал на 2017 година останува водечка во својот регион и една од најпопуларните радио станици во Република Македонија. Податоците се објавени во официјалната анкета за досегот на радиостаниците и уделот […]

Свечената академија по повод Денот на заштитникот на Охрид, Св. Климент Охридски (ВО ЖИВО)

Охрид, 8. декември 2017 (Super radio) – Во дијамантската сала на хотелот „Инекс“ вечерва се одржува свечената академија по повод  Денот на заштитникот на Охрид, Св. Климент Охридски. Професор доктор Никола Бошале ќе го понесе највисокото општинско признание, наградата Патрон на градот – Св. Климент Охридски, додека Супер радио и проф. д-р Ангела Крстаноска – […]

25 години Супер радио во ритам со Охрид

Охрид, 7. ноември 2017 (ОХРИДПРЕС) – Супер радио денес, 7-ми ноември го прославува 25-тиот роденден. Приказната започна во ноември 1992 година, веднаш по осамостојувањето на Република Македонија. Со неа растеше и се развиваше, со неа ги помина сите детски болести, со неа стигна до 25-тата година од постоењето. Во моментов програмата се емитува преку најсовремена […]

повеќе

ON THIS DAY IN MUSIC

Roxette – Fading Like A Flower

– 1940 – Вo Detroit e роден Smokey Robinson како William Robbinson. – 1948 – Роден e гитаристот нa Black Sabath, Toni Ajomi. – 1957 – Како Johan Holzel роден e Falko. – 1963 – Роден e Seal. – 1972 – 4 недели N#1 хит e Without You нa Nilson. – 1983 – 2 недели […]

Gene Pitney – Something’s gotten hold of my heart

– 1941 – вo Hartford сe раѓа Gene Pitney. Вo музичката историја остана запаметен по неуништливата Something`s gotten hold of my heart. – 1960 – The Everley Brothers потпишуваат 10 годишен договор со компанијата Warner Bros зa тогаш фантастични 1 милион долари. – 1963 – роден e човекот кој е секако меѓу првите асоцијации за […]

Bruce Springsteen – Hungry Heart

– 1935 – вo Detroit како Salvatore Bono роден е Sonny Bono. Вo својата кариера има 5 топ 10 хитови заедно со својата сопруга Cher, a најголем успех постигнува во 1965 година кога се N#1 сo I Got You Babe. – 1961 – роден e гитаристот нa Duran Duran, Andy Taylor. – 1985 – Bruce Springsteen гo има својот прв UK […]

Повеќе

Super Play

19.02.2018 – Super Play на Супер радио: Jessie Ware – Your Domino

Неа честопати ја споредуваат со Sade. Доаѓа од познато семејство – татко ѝ е познат новинар во Бриатанија, нејзината сестра е актерка, а брат ѝ пак доктор. Првиот албум „Devotion“ го издава во 2012, а американскот онлајн магазин Pitchfork ќе го вброи во најдобрите 100 албуми на декадата. Нејзиното име е Jessie Ware, а во […]

17.02.2018 – Super Play на Супер радио: Troye Sivan – „My My My!

„Дивиот“ австралијанец Troye Silvan има нова песна. По две годни од како го издаде деби албумот „Blue Neighbourhood“ конечно го објавува водечкиот сингл од неговиот нов албум кој треба да се појави оваа пролет. За него тој ќе рече дека е трака која зборува за „ослободувањето, слободата и љубовта“. За првиот ден од викендот како […]

16.02.2018 – Super Play на Супер радио: Craig David feat. GoldLink – Live In The Moment

Craig David на крајот од јануари го објави неговиот седми студиски албум „The Time Is Now“. На него соработува со повеќе имиња како што се JP Cooper, Bastille, AJ Tracey, Ella Mai, Kaytranada. Соработката зсо GoldLink го носи денешниот SUPERPLAY на Супер Радио – Craig David feat. GoldLink – Live In The Moment. Се емитува […]

повеќе

Хит на неделата

19-26.02.2018 – Marshmello feat. Anne Marie – Friends

На 9-ти февруари Joytime Collective и Asylum Records ја издаваат новата трака на американскиот продуцент и диџеј Christopher Comstock или повеќе познат како Marshmello. Ја работи заедно со Natalie Dunn, но и со Anne-Marrie која и ги позајмува вокалите за песната. Инаку таа е подарок за св. Валентин, но малку поразличен од сите останати. Наменета […]

12-19. 02. 2018 – Armin van Buuren feat. Conrad Sewell – Sex, Love & Water

Еден од најдобрите dj-и на сите времиња Armin Van Buuren кој ќе биде headliner на Ohrid Calling 2018 има нова трака. На неа соработува со австралијанецот Conrad Sewell кој станува познат благодарение на Kygo и синглот „Firestone”. Контурите на песната носат секси мелодија, заводлив ритам и ретро чувство . „ Sex, Love & Water “ […]

05-12. 02. 2018 – Кylie Minogue – Dancing

Новиот сингл „Dancing“ на Kylie Minogue е најава за новиот студиски албум „Golden“, кој се очекува да биде објавен во текот на оваа година. Песната ја напиша самата Kylie, но во соработка со Steve McEwan и Nathan Chapman. Хит за оваа недела на Супер радио: „Dancing“ на Kylie Minogue.  

Повеќе

Тимот

Наши Пријатели

Контакт

Локација