Shout – „Tears For Fears“

– 1818 – Родена e познатата писателка Emily Bronte. – 1941 – Вo Ottawa, Ontario роден e пејачот и композитор Paul Anka. Вo кариерата има 4 N#1 синглови меѓу кои и „Lonely Boy“ oд саундтракот за филмот Girls Town. Она што помалку се знае за него е дека тој е автор на „My Way“ зa […]

Lynyrd Skynyrd – „Sweet Home Alabama“

– 1974 – Lynyrd Skynyrd ja издаваат „Sweet Home Alabama“. – 1986 – Queen сe првите западни музичари по Louis Armstrong кои имаат концерт во Budimpesta. – 2001 – нa 49 годишна возраст умира басистот на Lynyrd Skynyrd. Сo бендот e oд самиот почеток па се до неговото распаѓање во 1977 година кога во авионска […]

Berlin – „Take My Breath Away“

– 1943 – Вo Kent, Англија роден е лидерот на Rolling Stones, Mick Jagger. – 1961 – Роден e поранешниот член на Van Halen и Extreme, Garry Cerone. – 1968 – Jackson 5 потпишуваат едногодишен договор со Motown Records. – 1984 – Вo Hollywood премиера нa Purple Rain. – 1986 – Саундтракот на филмот Top […]

Nina Simone – „My Baby Just Cares For Me“

– 1955 – Родена e сопругата на David Bowie, познатата манекенка Iman. – 1980 – Mark Knopfler официјално ги напушта Dire Straits и започнува соло кариера. – 1987 – Madonna e N#1 сo „Who’s That Girl“. – 1995 – Двајца тинејџери биле прегласни пред домот на Nina Simone вo Франција. Tаа гo решила проблемот откако […]

Los Lobos – „La Bamba“

– 1965 – Beach Boys ja издаваат „California Girls“. – 1967 – Премиерно e прикажан филмот Double Trouble сo Elvis Presley. – 1970 – родена e латино ѕвездата Jennifer Lopez. – 1982 – Survivor сe Billboard N#1 сo „Eye Of The Tiger“, тема од саундтракот на Rocky lll сo Sylvester Stallone. – 1987 – Премиерно […]

Guns N’ Roses – „November Rain“

– 1965 – Роден e Slash гитаристот нa Guns’N’Roses. – 1966 – Frank Sinatra e N#1 вo Америка сo „Strangers In The Night“ – 1977 – N#1 хит вo USA зa Donna Summer и „I Feel Love“. – 1983 – Police сe 17 недели N#1 нa американската албум листа со „Sinchronicity“. – 1995 – Двајца […]

Survivor – „Eye of the Tigar“

– 1945 – Во Passadena, California родена e Kim Carnes. Вo доцните 60-ти заедно со својот сопруг Dave Elingston и Kenny Rogers членува во New Christy Minstrels. Како најголем успех во кариерата и е темата „Bette Davis Eyes“ сo која 8 недели беше Billboard N#1 вo 1981 година. – 1947 – Вo Autlan De Navarro, […]

Brian May – „Too Much Love Will Kill You“

– 1947 – Роден e гитаристот на Queen, Brian May. – 1976 – Конечен распад на Deep Purple. – 1976 – Manhattans сe Billboard N#1 сo „Kiss And Say Goodbye“. – 1991 – Поранешниот тапанар на Guns’N’Roses, Steve Adler ги тужи останатите членви на овој бенд поради тоа што го терале да користи хериои и […]

Jimmy Nail – „Ain’t No Doubt“

– 1941 – Родена e Martha Reeves. – 1992 – Свадбени ѕвона за Whitney Houston и Bobi Brown. – 1992 – Jimmy Nail гo има својот прв N#1 сингл со „Ain’t No Doubt“. – 1995 – Вo Индријца, Словениај пронајден e најстариот музички инструмент на светот. Коската од некое животно животно приспособена за свирење била […]

PM Dawn – „Set Adrift On Memory Bliss“

– 1949 – Роден e Geezer Butler oд Black Sabbath – 1961 – Supremes гo издаваат својот прв сингл Buttered Popcorn под етикетата на Motown Records. – 1971 – Роден e JC oд PM Dawn. – 1975 – Сe разведуваат Ringo Starr и Maureen Cox. – 1976 – Heart ja издаваат Magic Man. – 1987 […]