Rita Ora featuring Cardi B, Bebe Rexha and Charli XCX – „Girls“

„Girls“ е насловот на новата песна на Rita Ora, која е соработка со уште три девојки- Cardi B, Bebe Rexha и Charli XCX. Таа е и трет сингл од вториот студиски албум на Ora, а претставува продолжение на темата „Boys“ која минaтата година ја издаде Charli XCX. За песната се крена и многу прашина во […]

Sam Callahan – „Say Something“

Sam Callahan за прв пат на екраните се појавува благодрение на шоуто X-Factor од 2013-тата. По завршувањето на учеството во шоуто го формира бендот „Callahan“, кој и го напушта за да се посвети на соло кариера. „Say Something“ е новиот сингл со кој ќе се обиде да ги освои срцата на обожавателите, дотолку повеќе што […]

Selena Gomez – „Back To You“

Selena Gomez на 10 ти мај го објави водечкиот сингл од саудтракот на втората сезона од саеријата „13 Reasons Why“ продуцирана за Netflix. Критичарите ќе речат дека станува збор за тема која е „вистинска dance-pop химна во која electropop елементите се неверојатно добро помешани со country призвуци“. Токму оваа трака денес ја имаме на Супер […]

Meghan Trainor – „Let You Be Right“

Оваа година на Meghan Trainor ќе и го донесе нејзиното трето студиско остварување. Новиот албум го најавии уште на почетокот на годинава и тоа со темата „No Excuses“. Новата „Let You Be Right“ е инспирирана од ретро музиката, а критичарите ќе речат дека ова значи врќање кон звукот од нејзиниот прв студиски албум „Title“. Како […]

Nejtrino & Misha Klein – „Ice Cream“

Anton Zogryadskiy е познат диџеј и продицент кој фукционира од Москва, Русија, а музичката сцена го познава под името Dj Nejtrino. 2013-тата е прогласен за најдобар house диџеј во Русија, а бил најдобар диџеј и 2008-мата според Top Dj Awards. Неговата нова трака е соработка со Misha Klain и се вика „Ice Cream“. Токму оваа […]

Enrique Iglesias feat Pitbull – „Move to Miami“

Енрике се враќа назад. Така звучеа насловите на неколку од светските медиуми кои ја следат музичката сцена. На почетокот на оваа година ја објави “El Bano” со Bad Bunny, а неговата нова песна е соработка со Pitbull. Олдична, разиграна, летна, хитовска. Така ја оценуваат медиумите ширум светот. Како денешен SUPERPLAY на Супер радио: Enrique Iglesias […]

Banx & Ranx + Ella Eyre ft. Yxng Bane – „Answerphone“

Електро дуото продуценти од Канада, формирани 2014-тата, Banx & Ranx, 24 годишната Ella Eyre и раперот Yxng Bane на 16 март оваа година ја издадео траката со наслов „Answerphone“. За само една недела успеаа да се искачат на 5-тата позиција на официјаланта британска листа на синглови во Велика Британија, што е и најголем успех, барем […]

Anne-Marie – „Can I Get Your Number“

Anne-Marie Rose Nikolson е британска пеачка и текстописец, позната по мега хитовите „Rockabye“, „Alarm“, „Ciao Adios“, „Friends“ и „2002“. На 27-ми април оваа година го издава нејзиниот деби студиски албум насловен како „Speak Your Mind“, Токму од него како денешен SUPERPLAY на Супер радио ја позајмуваме: Anne-Marie – „Can I Get Your Number“. SuperPlay се […]

Don Diablo ft. Calum Scott – „Give Me Love“

Don Diablo по издавањето на долго очекуваниот албум „FUTURE“, продолжува со доминацијата на елктро сцената. Новиот хит е соработка со британецот кој станува популарен балгодарние на британската потрага по таленти во 2015-тата Calum Scott и го носи насловот „Give Me Love“. Токму оваа тема денес ја втриме како SUPERPLAY на Супер радио: Don Diablo feat. […]

LunchMoney Lewis – „Who`s Up?“

Gemal Lewis е името на американскиот рапер кој на сцената се претставува како LunchMoney Lewis. Популарноста ја добива во 2015-тата и тоа благодарение на хит синлгот „Bills“. Новиот сингл кој го објавува со наслов „Who`s Up“ е најава за неговото прво албумско остварување, кое неговите обожаватели со нетрпение го очекуваат. Токму оваа тема денес ја […]