IMG_4344

Њујоршкиот дј Џејсон Фалцоне ја отвори пролетната сезона на журки со дј-ски сет во Супер радио

Охрид, 1. април 2015 (Супер радио) – Американскиот дј Џејсон Фалцоне, денес во охридското Супер радио, имаше едночасовен дј-ски сет. Слушателите можеа да го слушаат во живо неговиот сет на фрекфенцијата на 97 ФМ, или во живо преку интернет мрежата www.sauperradio.com.mk. Неговиот сет беше во рамките на последниот час од петочното издание на Супер радио […]

enriqueiglesias-640x360

Енрике Иглесијас, Давид Гета и Продиџи летово во Македонија

Скопје, 31. март 2016 (Супер радио) – Шпанската музичка ѕвезда Енрике Иглесијас, францускиот и светски популарен диџеј Давид Гета и британската група Продиџи, која важи за еден од најдобрите и највозбудливи бендови во светската музичка индустрија, ова лето ќе одржат концерти во Македонија во организација на Авалон продукција. Договорите се потпишани и, како што дознава […]

kaliopijutro-640x360

Калиопи на промотивна евровизиска турнеја

Скопје/Белград, 27. март 2016 (Супер радио) – Нашата годинешна евровизиска претставничка Калиопи, од Белград ја започна промотивната евровизиска турнеја. Таа во Србија ќе биде во тридневен престој. Турнејата продолжува во Босна и Херцеговина, Словенија и Хрватска, а следниот викенд Калиопи ќе настапи на гала забава во Москва. На 9-ти април Калиопи ќе престојува во Амстердам, […]

Regie-640x360

Нов ремикс на македонска песна „Признавам“ од Шекспир на Regie Rules

Охрид, 21. март 2016 (Супер радио) – Охридскиот дј, ремиксер и продуцент Реџеп Селман, познат како Regie Rules, направи нов ремикс на познатиот македонски класик хит „Признавам“, кој го отпеаа прв пат Маријана и Росана, а минатата година преработка направи новиот македонски поп-рок бенд Шекспир. Ремиксот на Regie Rules е токму на преработката од Шекспир. […]

vaccines-640x346

The Vaccines и гитарските бунтовници на ЕГЗИТ

Нови Сад, 19. март 2016 (Супер радио) – Една од најдобрите концертни групи на современата рок сцена, The Vaccines, ќе настапи премиерно на „Егзит“ во сабота, 9 јули. Фуриозната четворка од Лондон во официјалниот избор за најдобар британски бенд во живо, се најде рамо до рамо со бендовите како што се „Колдплеј“, „Мамфорд енд санс“, […]

944925_10154019178323980_1516554590178405162_n

Ученици од средното училиште „Свети Наум Охридски“ во посета на Супер радио

Охрид, 16. март 2015 (Супер радио) – Во посета на Супер радио беа учениците од трета година од средното училиште ОЕМУЦ „Свети Наум Охридски“. Заинтересираноста на учениците е подеднакво застапена во сите сегменти од работењето на медиум како што е радиото, од аспект на подготвеноста за работа со техниката и примената на технологијата. – Научивме […]

djjane-640x360

Единаесет години „Disco Heaven“ со ДЈ Јане на Супер радио

Охрид, 5. март 2016 (Супер радио) – Музичката емисија на охридското Супер радио, Disco Heaven на охридскиот дј Јане Стефанов (DJ Jane), денес одбележува 11 години емитување на радискиот етер. Како една од првите емисии од овој вид на охридско-струшките медиуми, целосно и во континуитет посветена не само на електронската музика, туку и на клубската […]

Untitled-1

Успешна акција на Супер радио за помош на малиот Кирил – собрани 21.500 денари

Охрид, 27. февуари 2016 (Супер радио) – Точно 21.500 денари издвоија охриѓани, но и бројните гости денес во рамките на акцијата на Супер радио за помош на единаесетмесечниот Кирил кој има потреба од финансиски средства за операција во Израел. – Од срце и во име на малиот Кирил сакаме да им се заблагодариме на сите […]

Untitled-1

Супер радио викендов со слатка акција за помош на малиот Кирил

Охрид, 26. февруари 2016 (Супер Радио) – Охридското Супер радио викендов ќе организира слатка акција за помош на единаесетмесечниот Кирил кој има потреба од финансиски средства за операција во Израел. – Донесовме одлука да откупиме неколку стотини слатки од познатата слаткара „Анабела“ од Охрид и да направиме мини-продажна акција по охридските кафе барови и ресторани. […]

mojohridmoesuperradio

Слушајте и гледајте Супер радио во живо преку интернет – Денес е Светски Ден на радиото

Охрид, 13. февруари 2016 (Супер радио) – Денес се одбележува 13-ти февруари – Светскиот ден на радиото. УНЕСКО ја прати годинешната порака за 2016 година по повод Светскиот ден на радиото, која гласи: „Слушај радио од сите светски дестинации во живо преку интернет!“ Оваа практика охридското Супер радио ја востанови некаде на почетокот на новиот […]