Kygo feat. Miguel – „Remind Me to Forget“

Познатиот норвешки диџеј Kygo музичките листи ќе ги освојува и со соработката со американецот Miguel. Напишана и продуцирана од Kygo, траката беше објавена на 16 март и како трет сингл од вториот студиски албум на Kygo „Kids In Love“. Оваа работна недела ја започнуваме токму со оваа тема- денешен SUPERPLAY на Супер радио: Kygo feat. […]

David Guetta feat. Sia – „Flames“

Познатиот француски диџеј, композитор, продуцент и ремиксер David Guetta до сега со Sia има остварено пет соработки. Првата е онаа од 2011-тата за траката со наслов „Titanium“, а кон овие траки се приклучува и новата- шестата по ред соработка со наслов „Flames“. Издадена е на 22 март, веќе во Норвешка е една од највртените траки, […]

Parov Stelar feat. Krysta Youngs – „Taking Over“

Неговото име е Marcus Füreder, а во светот на музиката е познат како Parov Stelar. Тој е автриски музичар, композитор, продуцент и диџеј. Неговата музика се базира на комбинација од jazz, house, electro и pop, а е познат и како еден од пионерите на electro swing сцената. Соработката со Krysta Youngs на свет ја носи […]

Charlie Puth – Done For Me (feat. Kehlani)

Charlie Puth има нова сорботка, овојпат со 24 годишната Khelani, а се вика „Done For Me“. Инспирирана од Wham! и музиката од ‘80-тите оваа трака е водечкиот сингл од новиот албум во најава на Puth кој го продуцира сам. Токму оваа тема денес ја вртиме како SUPERPLAY на Супер радио: Charlie Puth – „Done For […]

Jason Derulo – „Colors“

“Colors” е тема на американскиот изведувач и композитор Jason Derulo. Избрана е како официјална Coca Cola химнa на престојното светско фудбалско првенство. „Сиве овие изминати години патувајќи имав можност да ги видам културните разлики и токму затоа ја создадов оваа трака со која се слави различноста.“ ќе рече Derulo. Како денешен SUPERPLAY на Супер радио: […]

The Knocks feat. Foster The People – „Ride Or Die“.

Електро поп дуото од Њујорк The Knoks има нова песна. „Ride Or Die“ е соработка со Mark Foster- фронтменот на indi pop бендот Foster The People. Со оваа песна тие и официјално го најавуваат нивниот албум „New York Narcotic“ кој се очекува да се најде на пазарот во текот на оваа пролет. Како денешен SUPERPLAY […]

Steff Da Campo – „Into The Groove“

Steff Da Campo не враќа назад на добриот ритам од 80-тите години од минатиот век. Една од најпонатите песни на кралицата на поп музиката Madeonna, од овој период, „Into The Groove“ има нова и одлична преработка. Ова е трака која на многумина ќе ги врати назад во времето, но во еден одличен EDM стил. Пред […]

Robin Schulz feat. Marc Scibilia – „Unforgettable“

Познатиот германски диџеј и продуцент Robin Schulz, зад себе има три студиски албуми. Последниот („Uncovered“) го издава во септември минатата година и токму од тука ја одвојуваме тракта „Unbeliveble“. Станува збор за тема за која Schultz ќе рече дека е „една од неговите омилени траки од тој албум и дека вокалот на Marc Scibilia ја […]

Dj Khaled feat. Demi Lovato – „I Believe“

DJ Khaled има нова соработка и тоа овој пат со 25 годишната Demi Lovatо. На 6-ти март за прв пат беше објавена оваа трака која е дел од саундракот за филмот „A Wrinkle in Time“ на режисерката Ava DuVernay. Станува збор за тема која е со свеж поп ритам, спакувана во еден навистина урбан звук. […]

Kylie Minogue – Stop Me from Falling

На 6-ти април Kylie Minogue, три години по издавањето на последното студиско остварување, го издава нејзиниот четиринаесетти студиски албум „Golden“. Одлична комбинација на кантри и поп музика, или подобро кажано нешто што дефинитивно е нејзин стил- ќе речат музичките критичари. Речиси еден месец претходно, таа го објавува вториот сингл од албумот со наслов „Stop Me […]