Years & Years – Sanctify

Британскиот synthpop бенд Years & Years на 7-ми март го издаваат нивниот нов сингл со наслов „Sanstify“ со кој го најавуваат нивиот втор по ред студиски албум. Olly Alexander, Mikey Goldsworthy и Emre Türkmen од бендот за оваа трака ќе речат дека е со големо влијание на музиката од почетокот на новиот милениум- одличен old […]

Bob Dylan – Masters of War (The Avener Rework)

Педесет и пет години по издавањето на легендарната „Masters Of War“ на музичката легенда Bob Dylan, францускиот диџеј и продуцент The Avener и дава современ звук. Новите генерации сега можат да се запознаат со траката која зборува против Студената војна, преку современ електро звук. Сме ја имале и како хит на неделата, а денес ви […]

David Guetta feat. Martin Garrix & Brooks – Like I Do

Речиси пред еден месец познатиот француски продуцент David Guetta, во соработка со холанѓаните Martin Garix и Brooks, ја издава траката „Like I Do“. Се чини дека David полека почнува да се подготвува за летната сеозна, а доказ за тоа е летниот звук кој преовладува на оваа трака. Судејќи по имињата кои стојат позадите неа, оваа […]

5 Seconds of Summer – Want You Back

Австралискиот рок бенд „5 Seconds of Summer“ се подготвува да го издаде нивниот трет студиски албум. На крајот од февруари го објавуваат и водечкиот сингл „Want You Back“, со кој дополнително ја најавуваат и пролетната турнеа на бендот. За траката ќе речат дека е вистинската со која се враќаат назад на сцената пред објавувањето на […]

Meghan Trainot – No Excuses

На првиот ден од март Meghan Trainor го издава водечкиот сингл од нејзиниот трет студиски албум во најава „Title“. Траката има одлична поп линија, ќе речат критичарите, на која се чувствува влијанието на кантри музиката. Текстот има феминистичка линија. Токму неа ви ја носиме како SUPERPLAU на Супер радио за денес: Meghan Trainot – „No […]

Tracey Thorn – Sister

Една половина од познатото британско дуо Everything But the Girl се чини на голема врата се враќа на музичката сцена. Поп кралицата од 80-тите Tracey Thorn на 2-ри март го издава нејзиниот петти студиски албум во кариерата – „Queen“, за кој ќе рече дека пред се е „албум кој се слуша во текот на денот“. […]

Imagine Dragons – Next To Me

На 21 февруари Imagine Dragons го објавуваат четвртиот сингл од нивниот трет студиски албум „Envolve“ издаден јуни минатата година. „Next To Me“ е и прва трака на реиздадениот албум, но и прва песна на бендот која зборува за љубовта. Напишана од сите членови, а продуцирана од познатиот Alex da Kid, на почетокот на работната недела […]

Sean Paul, David Guetta – Mad Love ft. Becky G

Јуни минатата година Sean Paul зборува за нова трака која ќе се вика „Mad Love“ и која ќе биде соработка со Shakira. Но наместо Shakira, соработката со David Gueta ја надополнува со 21-годишната Becky G и ја објавува како водечки сингл од неговиот седми студиски албум. Оваа трака ви ја носиме денес како SUPERPLAY на […]

The Aces – Volcanic Love

The Aces имаат нова трака со наслов „Volcanic Love“ со која го најавуваат нивниот деби албум „When My Heart Felt Volcanic“. Таа е третиот сингл од албумот кој треба да се појави на 6-ти април. Претходно со „Stuck“ се најдоа и на американската алтернативна листа на песни, а како ќе помине оваа нова трака останува […]

Bonnie McKee – Sleepwalker

35 годишната амриканка Bonnie McKee станува позната благодарение на нејзините соработки со Katy Perry во создавањето на траките како „California Gurls“, „Teenage Dream“, „Wide Awake“ и „Roar“. Има соработувано и со Cher, Christina Aguilera, Kelly Clarkson и Adam Lambert. Првиот, и за сега едниствен, албум го издава 2004-та, а на светската музичка сцена се враќа […]