Serge Legran – Touch The Sky

Ден пред викенд како хит на денот ви носиме трaка на продуцентот од Донецк, Украина. Станува збор за човекот кој ги негува Nu Disco, Deep House и Future House стиловите, а кој е мошне популарен во тој дел од земјината топка. Издава за музичката куќа Superlative, a неговата нова трака ја предлагаме како SUPER PLAY […]

Chromeo – Bedroom Calling (feat. The-Dream)

Funk дуото Chromeo има нова соработка и тоа со Terius Youngdell Nash познат како The-Dream, или дечкото кој беше дел од тимот кој стои зад траките како „Umbrella“ на Rihanna, „Single Ladies“ на Beyonce, но и уште многу други. Како денешен SUPER PLAY на Супер радио ви ја носиме: Chromeo feat. The-Dram „Bedroom Calling“. Се […]

Kiesza feat. Chris Malinchak – Mother

Продуцентот од Њујорк Chris Malinchak и канаѓанката Kiesza имаат нова трака. Во мистериозна атмосфера, како што ќе речат критичарите, темата „Mother“ е нешто што и може да се очекува од оваа соработка, вокалот на Kiesza совршено се „лепи“ на траката, што му дава и дополнителни чувства на темата. Токму неа ви ја носиме како SUPER […]

Tracey Thorn – Queen

Постарите генерации сигурно се сеќаваат на британското музичко дуо формирано во 1982-рата – Everything But The Girl, составено од брачниот пар Tracey Thorn и Ben Watt. Дуото официјално престанува да постои со почетокот на новиот милениум, од кога Tracey работи на нејзината соло кариера (иако таа има издaдено и соло албум и за време на […]

Portugal. The Man – Keep On

Тие се најпознатиот американски psychedelic rock бенд од Алјаска, иако во последно време нивно место на живеење е Портланд, Орегон. На 60-тото издание на Греми наградите тие победуваат во категоријата “Best Pop Duo/Group Performance” за траката „Feel It Steel“. Токму нив ви ги нудиме како SUPER PLAY на Супер радио и тоа со „парче“од нивниот […]

Claptone – In The Night

Германскиот ДиЏеј и продуцент Claptone, кој почесто го среќаваме во Super radio Clubbing со неговите одлични траки. Од 2012 година кога “Cream“ стана една од најуспешните на Exploited, ги освои срцата на бројната публика ширум светот, но секако и на познатите имиња на клубската сцена. Припаѓа на новата генерација уметници од Exploited roaster кој заедно […]

Каролина Гочева – Ѕвона

Таа е првиот изведувач кој Македонија ја има претставувано два пати на Евровозија, 2002-рата и 2007-мата. Нејзините музички почетоци се поврзани со детскиот фестивал „Си-До“ во 1990-тата, но и фестивалот „Макфест“во 1991-вата каде со песната „Мамо пуштиме“ не останува незабележана и од публиката и од музичките продуценти. Во моментов е актуелна со нејзиниот последен албум […]

Marshmello & Anne-Marie – FRIENDS

Christopher Comstock е вистинското име на американскиот продуцент и диџеј Marshmello. На 9-ти минатиот месец во соработкаа со британката Anne-Marie ја објавува траката со наслов „Friends“. Музичките критичари ќе речат дека ова е веројатно „најжешката“ соработка на артисти за оваа година. Траката зборува за пријателството и желбата да се биде повеќе од пријател. Токму неа […]

Trust Fund Baby – Why Don’t We

Калифорнискиот pop boy-бенд „Why Don’t We“ постои од 2016-тата, a e составен од петмина талентирани музичари кои предходно се обиделе и со соло кариера. Зад себе веќе имаат пет синглови, а во моментов се актуелни со траката која е мешавната на рап и нежна мелодија која ги топли срцaта. Денешен SUPE RPLAY на Супер радио: […]

SYNAPSON – Hide Away (feat. Holly)

Synapson е француско Electro, Nu Disco и Deep House дуо од Франција, формирано 2009-тата година. Најголемиот успех го имаат постигнато со римејкот на траката “Djôn’maya” на пејачот која доаѓа од Буркина Фасо, Victor Démé, а која ја издаваат под насловот “Djon maya maï”. Зад себе имаат два студиски албуми, а во моментов се актуелни со […]