Направи контрола и БРКај работа: Супер радио и OhridPress и годинава со силна поддршка за подигнување на свесноста за машкото здравје

Written by on 17 November 2023

Охрид, 13. ноември 2023 (Super Radio) – Екипата на Супер радио и интернет порталот OhridPress и годинава со силна поддршка за подигнување на свесноста за машкото здравје.

– Популарно наречен Movember, ноември е месец во кој ја потенцираме важноста на самопрегледот и спречувањето на рак на простатата, што најчесто ги погодува мажите постари од 50 години, порачуваат од водечкиот медиум во регионот, кој за оваа цел изработи и посебна мини-кампања под слоганот „Направи контрола и БРКај работа“.

Movember има само една цел, а тоа е да се запре предвремената смрт на младите мажи. Името Мовембер е создадено со комбинирање на англиското име за ноември и мустаќи, поради што мустаќите се особено во мода овој месец. Простатата е жлезда со големина на орев, лоцирана во близина на мочниот меур. Неговата функција е плодноста. Ракот на простата е малигна форма на тумор. Ова е бавнорастечки тумор. Како и другите форми на малигни тумори, ракот на простата може да се прошири и на други органи. Ракот на простата најчесто метастазира во коските, белите дробови и црниот дроб.

Причини и симптоми на рак на простата

Причините за рак на простата се уште не се познати, но знаеме дека на неговиот развој може да влијаат возраста, генетиката, надворешните токсични влијанија и хормоналните нарушувања.

Ракот на простата, на почетокот, е тешко да се забележи, бидејќи генерално не предизвикува никакви симптоми. Мажите најчесто го откриваат откако ќе почувствуваат грутка на простатата. Во напредната фаза може да се случи ракот да притисне на уретрата, што го оневозможува мокрењето. Може да има и наизменично мокрење при мокрење, постојано чувство дека мора да уринирате или дека не можете да уринирате целосно или одложен почеток на мокрење.

Испитувањето на простатата е исклучително важно за спречување на рак на простата. Се состои од палпација на простатата, ултразвук на мочниот меур и преглед. (Крај)

извор: Super Radio фото/видео: Super Radio


Current track

Title

Artist

Background