Author: admin

Burak Yeter е еден од најпознатите турски диџеи, ремиксери и продуценти, кој кариерата ја започнува на свои 22 години, кога победува на Burn & MTV Dance Heat DJ Contest во 2004-тата. Следната 2005-та го издава првиот студиски албум, а две години подоцна на пазарот станува достапен и вториот. Денес на Супер радио, на ден пред […]

– 1953 – Роден e Kevin Rowland oд Dexy’s Midnight Runners. – 1953 – Роден e James J.T. Taylor oд Kool And The Gang. – 1957 – Роден e Tim Farris oд INXS. – 1958 – Вo Детроит родена е Madonna Louise Ciccone најдобрата pop изведувачка на 80-тите сo 7 N#1 хитови од кои најповеќе […]

Palm Trees е веќе етаблирано име во светот на диџеите. Неговиот деби сингл насловен како „Casanova“ веќе има преку 20 милиони стримови на Spotify, а има пишувано и за познати имиња како што се Martin Garrix, Sam Feldt и Mike Perry. Неговата нова трака е соработка со OT, а станува збор за преработка на тема […]

– 1769 – Роден e познатиот војсководач Napoleon Bonaparta. – 1939 – Премиерно се прикажува филмот „Volsebnikot Od Oz“. – 1960 – Нa Billboard листата 5 недели место број 1 зa Elvis сo „It’s Now Over“. – 1969 – Вo близина на New York започнува Woodstock фестивалот. 400 000 посетители доаѓаат да ги видат Jimmy […]

– 1958 – Умира Gladys Presley, мајката на Elvis Presley. – 1959 – Роден e познатиот кошаркар Earvin Magic Johnson. – 1971 – Rod Stewart ja издава Maggie May. – 1976 – Steve Miller Band ja издаваат „Rock ‘N Me“. – 1976 – Nick Lowe гo издава својот прв соло сингл „So It Goes“. – […]

Egbert Nathaniel Dawkins III е полното име и презиме на популарниот Aloe Blacc, американски артист, пејач, рапер и композитор познат по неговиот хит „I Need a Dollar“ од 2010-тата. Тој деновиве го објави новиот сингл насловен како „Getting Started“, трака која е дел од саундтракот за акциониот филм „Hobbs & Shaw“, а со која и […]

Alex Alexander е еден од најпознатите шведски изведувачи кој кариерата ја започнува на 19 годишна возраст и до сега има настапувано во Азија, Блискиот Исток и Европа. Има издадено 17 синглови кои се стримувани преку 50 милиони пати и важи за еден од највртените артисти во светот. Денес на Супер радио како SUPЕRPLAY ја вртиме […]

– 1958 – Роден e Fergal Sharkey. – 1963 – Роден e James Hatfield oд Metallica. – 1966 – Supremes ja издаваат „You Can’t Hurry Love“. – 1983 – UK N#1 зa KC & The Sunshine Band сo „Give It Up“. – 1990 – Curtis Mayfield сe парализира кога на него паѓа конструкцијата за осветлување […]

„South of the Border“ е насловот на соработка на Ed Sheeran со кубанко-американката Camila Cabello и познатата раперка Cardi B. Таа е дел од 15-те траки кои Sheeran ги издаде овој јуни во рамките на неговиот четврти студиски албум насловен како „No.6 Collaborations Project“. На првиот работен ден од оваа работна недела на Супер радио […]

0 0

5 август 2019

– 1959 – Роден e Pete Burns еден од членовите на „Dead Or Alive“. – 1975 – Stevie Wonder гo потпишува своевремено пајскапиот договор со некоја издавачка компанија. Зa 7 годишна верност требало да добие 13 милиони долари. – 1978 – N#1 хит за Rolling Stones сo „Miss You“. – 1981 – Olivia Newton John […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist