Author: admin

„This Is Real“ е насловот на новата трака на британскиот диџеј и продуцент Jax Jones, на која соработува со познатата биританка Ella Henderson. Објавена е на 21-ви октомври како втор сингл од деби албумот на Jax Jones насловен како „Snacks (Supersize)“ и веднаш по објавувањето се позиционира на 18-тата позиција на официјалната листа на најпродавани […]

– 1956 – Роден e гитаристот на R.E.M., Peter Buck. – 1962 – Роден e Ben Watt oд Everything But The Girl. Заедно со Tracey Thorn која беше задолжена за вокалите напишаа многу страници во dance музиката од крајот на 90-тите. Светска слава сепак доживеаја со неповторливата „Missing“. – 1970 – Роден е Ulf Ekberg […]

5 декември 2019

„I Feel Love“ е песна на американската пејачка Donna Summer издадена далечната 1977-ма година, како дел од нејзиниот петти студиски албум „I Remember Yesterday“. За многу кратко време станува глобален хит и важи за една од „највлијателните траки на музиката сцена“. На 1-ви ноември одличниот Sam Smith објави верзија на оваа тема најавувајќи ја како […]

0 0

5 декември 2019

– 1932 – Роден e Richard Wayne Pennian, многу попознат како Little Richard. За сите кои го сакаат звукот на 60-тите доволно e дa кажеме дека тој стои потпишан зад една rock`n`roll класика како Tutti Frutti. – 1938 – Вo Oclahoma USA роден e JJ Cale. Тивкиот музички генијалец во својата успешна кариера има безброј […]

– 1948 – Вo Бирмингем, Англија роден е таканаречениот принц на темнината Ozzy Osbourne некогашниот член на Black Sabath. – 1965 – Нa концертот во Memorial Hall, Sacramento гитаристот на Rolling Stones, Kliff Richard занесе во музиката нe ja видел сталката од микрофонот и само малку ја допрел со жиците на гитарата. Следно што памти […]

– 1952 – Роден e некогашниот член и еден од најдобрите вокали на некогаш мнбогу силната калифорниска сцена Michael McDonald. – 1960 – Роден e Sidney Youngblood. Средината нa осундесетите e периодот кога неговата ќерка е во својот врв. Вo музичката историја че остане запаметен по многу големи хитови а пред се по „I`d rather […]

0 0

29 ноември 2019

– 1797 – Роден e композиторот Gaetano Donizetti. – 1941 – Роден e Dennis Doherty oд Mamas & Papas. – 1951 – Роден e Barry Goudreau oд Boston. – 1965 – Роден e Wallis Buchanan oд Jamiroquai. – 1968 – John Lennon и Yoko Ono гo издаваат албумот Two Virgins. – 1969 – John Lennon […]

– 1940 – Роден e Persy Sledge. – 1955 – Bill Haley e UK N#1 сo „Rock Around The Clock“, песна после која многу работи во pop музиката не беа исти. – 1965 – Познатата стоковна куќа Harrods зa прв пат е затворена за своите потрошувачи. Причина за тоа било доаѓањето на Beatles кои купувале […]

0 0

4 ноември 2019

– 1954 – Роден e еден од најпознатите грчки музичари и грчкиот пандан на мегапопуларниот Jean Michel Jarre. Гo знаеме и како сопругот на глумицата Linda Evans. Неговото име е Yanni. – 1980 – Bob Marley ja прифаќа христијанската религија. Покрстен e вo етиопската црква во Kingstown. Гo менува името во Berhan Selasie. – 1989 […]

Stargate е норвешко дуо кое може да се пофали дека има продуцирано музика за познати имиња како што се Michael Jackson, Mariah Carey, Lionel Richie, Jessica Simpson, Britney Spears, Beyoncé, Rihanna, Janet Jackson, Shakira, Jennifer Lopez, Mary J. Blige, Ne-Yo, Katy Perry, Coldplay, P!nk, Sia, Kylie Minogue, Justin Bieber, Khalid и многу други. На музичката […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist