Author: admin

Page: 2

Охрид, 7. ноември 2018 – Супер радио денес го прославува 26-тиот роденден и ја продолжува приказната која започна во далечната 1992 година. – Кој имал среќа утрово да се разбуди во Охрид, може да смета дека за денес доволно постигнал во животот. Секое понатамошно инсистирање на уште нешто, би било нескромно, порачуваат од Супер радио. […]

Sia соработката со француската компанија за производство на аксесоари и облека за танц ја најавува онака како што најдобро знае – со песна. Во исто време со најавата дека ја започнува својата прва модна линија Sia објавува ново музичко парче насловено како „I’m Still Here“. Тоа е вториот сингл кој го издава оваа година после […]

– 1948 – Роден e гитаристот и вокалист нa еден oд најголемите rock`n`roll бендови од американското тло легендарните Eagles, Glenn Frey. – 1965 – Animals ja издаваат „It’s My Life“. – 1975 – Вo St. Martin School Of Art вo Лондон, својот деби настап го има Sex Pistols. – 2003 – Умира Bobby Hatfield oд […]

Оваа работна недела на Супер ја започнуваме со „Hair Body Face“ како Хит на денот. Потпишана од Lady Gaga, Mark Nilan Jr., Nick Monson и DJ White Shadow „Hair Body Face“ е тема од саунтракот „A Star Is Born“ во изведба на Stefani Joanne Angelina Germanotta или едноставно Lady Gaga. Траката која зборува за емоциите […]

– 1936 – Вo Clarksdale, Missisipi роден e Ike Turner. Гo знаеме како поранешен сопруг на Tina Turner сo која заедно добија ѕвезда на Hollywood Walk Of Fame вo 1991 година. Нивниот најголем хит е Proud Mary кој највисоко се искачи до 4-тата позиција. – 1941 – Вo New York роден e Art Garfunkel. Заедно […]

Британската женска група Little Mix кои стануваат популарни благодарение на британската верзија на X Factor ги руши сопствените рекорди. Видеото од соработка со раперката Niki Minage насловена како „Woman Like Me“ за само една недела е прегледано повеќе од 24 милиони пати, а се најде и меѓу најпродаваните 5 синглови на официјаланта британска топ листа. […]

– 1944 – Роден e Keith Emerson oд Emerson Lake & Palmer. – 1960 – Роден e Matt Sorum oд Guns’N’Roses. – 1963 – Beach Boys ja издаваат „Be True To Your School“ – 1968 – Stevie Wonder ja издава „For Once In My Life“. – 1974 – George Harrison станува првиот Beatles кој започнува […]

Sir Robert Bryson Hall II е полното име и презиме на американскиот рапер, пејач, композитор и продуцент кој на музичката сцена настапува под името Logic. Третиот студиски албум „Everybody“ кој го издаде мината година, беше првиот негов албум кој дебитираше на првата позиција на Billboard 200, а оваа година го имаше и првиот сингл кој […]

– 1951 – Роден e Ronald Bell еден oд членовите нa легендарните Kool & The Gang. – 1962 – Роден e Mags Furuholmen oд A-Ha. – 1962 – Роден e Anthony Keidis oд Red Hot Chili Peppers. – 1968 – Wonderwall Music нa George Harrison e првиот соло албум издаден од некој од членовите на […]

– 1941 – Роден e Otis Williams oд Temptations. – 1961 – Роден e Lary Mulen Jr. oд U2. – 1967 – Како Robert Van Winkle роден e Vanilla Ice. – 1985 – Пo пауза од 22 години Stevie Wonder повторно e N#1 сo „Part Time Lover“. – 1986 – Roger Waters e нa суд […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background