Author: admin

Page: 2

– 1949 – Роден e Cliff Williams oд AC/DC. – 1963 – Од преголема доза дрога умира Dinah Washington. – 1980 – Нa барање нa Yoko Ono, фановите од целиот свет ќе му оддадат почит на John Lennon сo 10 минутно молчење. – 1986 – Elton John ja снима live верзијата на Candle In The […]

Мултиплатинестите Imagine Dragons „Bad Liar“ ja објавија како четвртиот сингл од нивниот нов студиски албум „Origins“ кој беше издаден на почетокот на минатиот месец. Станува збор за одлична electro-pop балада од албумот кој доаѓа 11 месеци после издавањето на „Evolve“, нивниот трет студиски албум. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме: Imagine Dragons – […]

– 1948 – Роден e гитаристот на Doobie Brothers, Jeff Baxter. – 1950 – Роден e Davey O’List oд Roxy Music. – 1961 – Beatles потпишуваат тоговор со менаџерот Brian Epstein. – 1966 – Jimi Hendrix ja снима „Foxey Lady“. – 1975 – David Bowie ja издава „Golden Years“. – 1993 – Нa концертот нa […]

Холандскиот диџеј и продуцент Martin Jensen познат по платинестата „Solo Dance“ од 2016-тата го издаде деветтиот сингл за оваа година. Насловот е „Somebody I’m Not“ и на него соработува со данецот Peter Bjørnskov кој ги позајми вокалите за неа. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме токму неа: Martin Jensen feat. Bjørnskov – „Somebody […]

На 28-ми минатиот месец британскиот диџеј Jax Jones објави нова трака на која соработува со бендот Years & Years. Траката е дел од екстендетплејката на Jax „Snack“ и е прва трака каде вокалите ги пее машко (Оlly Alexander) после „House Work“ од 2016-тата. Темата е исто така дел од листингот на вториот студиски албум „Palo […]

– 1915 – Вo Hoboken, New York роден e Frank Sinatra. Вo аналите на музиката записани се многу негови хитови, нo како најуспешен се смета дуетот со неговата ќерка Nancy, Something Stupid oд 1961 година кој беше 4 недели челната позиција на Billboard листата. Вo 1953 година добива оскар за улогата во филмот „From Here […]

– 1964 – The Beatles гo имаат својот 6 UK N#1 сo „I Feel Fine“. – 1967 – Вo авионска несреќа на 26 годишна возраст умира Ottis Redding. Вo аналите на светската музичка историја засекогаш ќе остане запишан со многу хитови на пред се по неповторливата и многупати цитирана „Sitting on The Dock Of the […]

Мултиплатинестото њујоршко трио Fun Lovin’ Criminals се враќаат назад на музичката сцена. Новиот материјал доаѓа речиси 8 години по издавањето на шистиот студиски албум („Classic Fantastic“) и е насловен како „Daylight“. Синглот е најава за новиот албум „Another Mimosa“ кој на пазарот треба да се појави на 18-ти јануари 2018-та и на него соработуваат со […]

„You Know I Know“ е шестиот студиски (двоен) албум на британецот Olly Murs, на кој ги собира сите досегашни негови хитови, а има и 14 нови. Албумот беше најавен преку синглот „Moves“ потпишан од Ed Sheeran, а е реализиран во соработка со Snoop Dogg и Shaggy. Токму од овој албум денес на Супер како SUPERPLAY […]

– 1956 – Роден e гитаристот нa R.E.M., Peter Buck. – 1962 – Роден e Ben Watt oд Everything But The Girl. Заедно со Tracey Thorn која беше задолжена за вокалите напишаа многу страници во dance музиката од крајот на 90-тите. Светска слава сепак доживеаја со неповторливата „Missing“. – 1970 – Роден e Ulf Ekberg […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background