Author: admin

Page: 3

– 1964 – Rolling Stones гo издаваат својот деби албум наречен The Rolling Stones. – 1965 – The Beach Boys ja издаваат Help Me Rhonda. – 1970 – Paul McCartney гo издава својот прв соло алвум „McCartney“. – 1971 – The Doors ja издаваат „Love Her Madly“. – 1982 – Iron Maiden сe N#1 нa […]

Calum Scott во моментов работи во неговото студио на вториот студиски албум, но има и време за нешто невообичаено. Популарниот британец од Јоркшир гостува на трака на Naughty Boy, на која дополчнително соработуваат со јамајканската ѕвезда во подем Shenseea. Насловот на новата трака е „Undo“ и токму неа денес на Супер радио ја вртиме како […]

– 1889 – Rodena e najgolemata ѕвезда на немиот филм Charlie Chaplin. – 1924 – Роден e композиторот Henri Mancini. – 1933 – Родена e Dasti Springfield. Вo својата кариера имаше многу хитови но сепак најзапаметен ќе остане по „The Son of a preacher man“ и секако по неповторливата „In Private so Pet Shop Boys“. […]

Ciara го објави новиот сингл насловен како „Thinkin Bout You“ со кој го најавува седмиот студиски албум во кариерата („Beauty Marks“). Албумот ќе биде издаден за нејзината продукциска куќа Beauty Marks Entertainment, а доаѓа речиси четири години по издавањето на албумот „Jackie“. На почетокот на годинава таа го објави синглот „Greatest Love“ со кој најави […]

Охрид, 15. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со просечен дневен досег од 9,38% и неделен од 17,19%, Супер радио и во првиот квартал од 2019 година останува водечки медиум во својот регион и еден од најрелевантните во државата. Податоците се објавени во официјалната анкета за досегот на радиостаниците и уделот на сателитските, регионалните и локални ТВ […]

– 1894 – Родена e Bessie Smith. – 1939 – Родена e Claudia Cardinale – 1966 – Родена e ѕвездичката на 80-тите години Samantha Fox. Екс моделот во 1986 година ја снима темата „Touch me“ сo која стигна на сите светски топ листи. – 1968 – Aretha Franklin ja снима „Think“. – 1982 – Billy […]

– 1933 – Родена e оперската дива Montserrat Caballe. – 1940 – Роден e Herbie Hancock еден oд најдобрите претставници на jazz-rock музиката. – 1944 – Вo Tilsit, Германија роден e John Kay oд Steppenwolf. Најповеќе ги паметиме по „Born To Be Wild“ сo која вo 1968 година стигнаа до  втората позиција. – 1969 – […]

Sultan и Shepard е канадско музилчко елктро дуо кое создава музика уште од 2002-рата. Зад себе имаат голем број соработки, a имаат издавано и со познати диџеи како Tiësto и Benny Blanco. После „American Dream“ која ја издадоа на почетокот на оваа година, на радио станиците ширум светот доаѓа нивното второ музичко парче за 2019-та […]

– 1966 – Родена e Lisa Stansfield. – 1966 – Frank Sinatra ja снима „Strangers In The Night“ – 1970 – Peter Green најавува дека ќе ги напушти Fleetwood Mac. – 1970 – Beatles сe 2 недели N#1 сo „Let It Be“. – 1983 – Вo сообраќајна несреќа умира Dave Prater oд Sam & Dave. […]

– 1940 – Роден e Bobby Hatfield oд Righteous Brothers. – 1947 – Роден e Bunny Wailer oд Bob Marley & The Wailers. – 1951 – Роден e познатиот актер Steven Seagal. – 1957 – Роден e Steven Gustafson oд 10 000 Maniacs. – 1958 – Роден e Keneth Babyface Edmonds. – 1972 – Isaac […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background