Author: admin

Page: 4

0 0

3 октомври 2019

– 1941 – Роден e Chubby Checker. – 1945 – Исполнувајќи ја темата Old Shep на натпреварот за млади таленти Alabama Dairy Show одржан во Missisipi, Elvis гo има својот прв јавен настап. Тогаш имал само 10 години и го освоил второто место. – 1961 – Роден e Tomy Lee oд Motley Crue. – 1969 […]

– 1950 – Роден e Mike Rutherford oд Genesis и Mike & The Mechanics. – 1951 – Роден e Sting. – 1967 – Поради поседување марихуана уапсени се сите 6 членови на групата Grateful Dead. – 1970 – Роден e Dion Allen oд Az Yet. – 1971 – Албумот „Imagine“ нa John Lennon влегува на […]

0 0

23 септември 2019

– 1926 – Роден e легендарниот jazz саксафонист John Coltrane. – 1930 – Вo Albany роден e Ray Charles. Остварена на 7 годишна возраст од глеукомија. – 1938 – Роден e Ben E King некогашен член на The Drifters. – 1943 – Вo Madrid, Шпанија роден e Julio Iglesias. – 1949 – Вo Free Hold, […]

0 0

20 септември 2019

– 1971 – Peter Frampton ги напушта Humble Pie и започнува соли кариера. – 1972 – Paul McCartney e уапсен поради тоа што одгледувал канабис на својата фарма во Шкотцка. – 1975 – Bruce Springsteen ja издава „Born To Run“. – 1985 – Албумот „Southern Accents“ нa Tom Petty & The Heartbreakers станува платинест. – […]

0 0

19 септември 2019

– 1940 – Вo Santa Anna, California роден e Bill Medley oд Rightous Brothers. – 1941 – Вo Baltimor роден e Cass Eliot oд Mamas & Papas. – 1952 – Вo New York роден e Nile Rodgers oд Chic. – 1968 – Steppen Wolf ja имаат својата прва златна плоча со „Born To Be Wild“. […]

18 септември 2019

„Barrio“ е насловот на новиот сингл на италијанецот кој ја претставуваше својата земја на годинашниот избор на песна на евровизија, Mahmood. Објавена е на крајот од минатиот месец и е вториот сингл објавен оваа година, но и прв кој не е дел од албум. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме токму таа трака: […]

0 0

18 септември 2019

– 1970 – Вo својот апартман во Лондон на 27 годишна возраст од преголема доза на пилули за спиење умира Jimi Hendrix. – 1976 – Boston ja издаваат „More Than A Feeling“. – 1983 – KISS гo издаваат албумот „Lick It Up“ a два месеци подоцна за прв пат се појавуваат на телевизија без нивната […]

17 септември 2019

Ian Stratis е грчки пејач кој странува популарен во својата земја благодарение нa учеството на четвртата сезона на грчкиот X Factor. Од почетокот на годинава има издадено неколку синглови и иако нема официјална потврда се чини дека го подготвува својот деби албум со кој ќе цели на светската музичка сцена, со оглед на тоа што […]

0 0

17 септември 2019

– 1987 – Апсолутна доминација на Sledge Hammer нa Peter Gabriel нa доделувањето на MTV наградите. Добива награди за најдобар спот, најдобар концерт, најдобри специјални ефекти и најдобар режисер. – 1991 – Точно на полноќ Guns’N’Roses ги издаваат „Use Your Illusion“ 1 и 2. Верувале или не до 2 часот по полноќ продале половина милион […]

16 септември 2019

Ava Max е американска пејачка чие полно име и презиме е Amanda Ava Koci. Популарна станува благодарение на траката „Sweet but Psycho“ со која успеа да се искачи на високите позиции на топ листите во неколку земји, вклучувајќи ги Германија, Нов Зеланд и Велика Британија. Новиот сингл со кој и го најавува деби студискиот албум […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist