Author: admin

Page: 4

– 1976 – Chicago гo имаат својот прв USA N#1 сингл сo „If You Leave Me Now“. Нa врвот сe 2 недели, a тоа e воедно нивниот 18 Top 40 хит. – 1980 – Објавено e дека според Ginisovata книга на рекорди, ser Paul McCartney e човекот сo најмногу продадени копии на своите албуми. – […]

Охрид, 16. октомври 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со просечен дневен досег од 8,82% и неделен од 19,12%, односно со зголемување од над 5% во однос на претходната анкета, Супер радио и во третиот квартал од 2018 година останува водечка во својот регион и една од најпопуларните радио станици во Република Македонија. Податоците се објавени во официјалната анкета за […]

– 1945 – Роден e гитаристот и вокалист на Doobie Brothers, Patrick Simmons. – 1967 – Smokey Robinson & The Miracles ja издаваат „I Second That Emotion“ под етикетата нa Tamla-Motown Records. – 1972 – Роден e Pras Michael oд The Fugees. – 1973 – David Bowie ja издава компилацијата Pin Ups, која содржи ковер […]

– 1926 – Роден e Chuck Berry. – 1949 – Роден e гитаристот и вокалист на Reo Speedwagon, Gary Richrath. – 1952 – Роден e Keith Knudsen oд The Doobie Brothers. – 1968 – Поради поседување на марихуана уапсени се Јohn Lennon и Yoko Ono. – 1974 – Роден e Peter Svenson oд The Cardigans.

Американскиот рапер Logic 2017-тата ќе ја памети како година на успехот, затоа што неговиот трет студиски албум „Everybody“ дебитираше на првата позиција на официјалнта американска листа на најпродавани албуми, а стигна и до третото место на листата на најпродавани синглови со „1-800-273-8255″. Крајот на септември го објави четвртиот студиски албум „YSIV“ и токму од него […]

По тригодишна пауза Ciara на голема врата се враќа на музичката сцена. На почетокот на годинава го издаде синглот „Level Up“, по што следуваше соработката со Tenko во „Freak Me“, а сега е актуелна со „Dose“. Во очекување на новото албумско остварување на Супер радио како SUPERPLAY денес ја имаме: Ciara – „Dose“. SuperPlay се […]

– 1968 – Роден e синот на големата реге легенда Bob Marley Ziggy Marley. – 1970 – Jackson 5 гo започнуваат своето 4 неделно царување нa Billboard листата сo „I’ll be There“ додека вo Британија стигнуваат само до 4 место. Официјално податоци нa Motown Records велат дека само во 1970 година продаде преку 10 милиони […]

– 1953 – Роден e Tito Jackson едено од членовите од Jackson 5. – 1965 – Jimmy Hendrix гo потпишува својот прв договор со издавачка куќа тежок 1 милион долари. – 1973 – Rolling Stones сe N#1 сo „Angie“. – 1976 – Официјално се разделуваат Ike и Tina Turner.

Откако Marc Kinchen, американски диџеј, продуцент и ремиксер, на сцената познат под името МК, го слушнал вокалот на Becky Hill веднаш знаел дека тоа е вокалот на неговата следна трака. Така започнува приказната кон која се приклучува и Jonas Blue. Синглот под наслов „Back & Forth“ објавен на 7-ми септември е темата која денес на […]

– 1942 – Роден e Melvin Franklin oд The Temptations. – 1968 – John Sebastian ги напушта Lovin Spoonful и започнува соло кариера. – 1978 – Уапсен e Sid Vicious oд Sex Pistols поради тоа што е осомничен за убиство на неговата девојка Nancy. – 1985 – Нa 32 годишна возраст од сида умира Ricky […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background