Author: admin

Page: 5

– 1945 – Родена e Frida Lyngstad oд ABBA. – 1956 – Elvis Presley гo има своето деби како актер во филмот „Love Me Tender“. – 1969 – Janis Joplin e уапсен вo Tampa, Florida поради тоа што користела вулгарни изрази на нејзиниоот концерт. – 1988 – Вo Toledo, Ohio Metallica ja започнуваат својата турнеја […]

– 1885 – Herman Melvil Вo Америка ja издава книгата која подоцна доживува и екранизација. Книгата e зa китот „Moby Dick“. – 1948 – Роден e James Young oд Styx. – 1961 – Премиерно e прикажан филмот Blue Hawai нa Elvis Presley. – 1970 – Santana ja издава антологиската Black Magic Woman. – 1972 – […]

„Baby“ e шестиот сингл на Британскиот електро бенд Clean Bandit од нивниот последен студиски албум „What Is Love?“, на кој соработуваат со пејачката од Велс – Marina, и мега популарниот порториканец Luis Fonsi. Одличната комбинација на латино-поп оваа недела ја вртиме на Супер радио како ХИТ НА НЕДЕЛАТА: Clean Bandit feat. Marina & Luis Fonsi […]

Соработаката на Dua Lipa со К-Pop атракцијата BLACKPINK која се запишаа во историјата на официјаланта американска листа на синглови и албуми како бенд од Јужна Кореа што највисоко котирал на оваа листа, за само три недели на YouTube има повеќе од 47 милиoни прегледи. „Kiss and Make Up“ е одлична комбинација на електро поп и […]

– 1978 – Вo Boston, Queen ja започнуваат турнејата едноставно наречена Jazz. – 1990 – Madonna ja издава „The Immaculate Collection“. – 2000 – Elton John гo издава live алвумот „Only The Night“, снимен само 22 дена пред тоа за време на неговиот концерт во Madison Square Garden.

– 1945 – Вo Торонто, Канада роден e Neil Young. – 1970 – The Doors гo имаат својот последен концерт во комплетен состав. – 1977 – Sex Pistols гo имаат својот единствен N#1 албум со „Never Mind The Bollocks“. – 1983 – Lionel Richie гo започнува 4 неделното царување на USA листата сo „All Night […]

– 1941 – Роден e гитаристот нa Creedence Clearwater Revival, Tom Fogerty. Вo кариерата credence имаат многу топ 10 хитови но сепак најзапаметени се со антологиската „Susie Q“. – 1948 – Роден e Alan Gratzer oд Reo Speedwagon. – 1961 – Познатиот менаџер Brian Epstein ги слуша Beatles зa прв пат вo Cavern Club. – […]

– 1958 – Роден e Porl Thompson oд Cure. – 1968 – Jean Terrell ja заменува Diana Ross вo Supremes. Сепак најдобрите денови на Supremes остануваат врзани токму за една од најголемите Soul DIvi на сите времиња Diana Ross. – 1979 – Grateful Dead ja издаваат Shakedown Street. – 1949 – Роденден зa познатата дама […]

– 1973 – Пo пауза од 3 години Rolling Stones започнуваат нова турнеја околу USA. Старите ривали Mick Jagger и Keith Richards ги закопуваат борбените секири и тргнуваат на турнеја за промоција на новиот материјал. – 1991 – Кај Frank Zappa дијагнозиран e рак на простатата. – 1995 – Madonna гo издава албумот „Something To […]

Охрид, 7. ноември 2018 – Супер радио денес го прославува 26-тиот роденден и ја продолжува приказната која започна во далечната 1992 година. – Кој имал среќа утрово да се разбуди во Охрид, може да смета дека за денес доволно постигнал во животот. Секое понатамошно инсистирање на уште нешто, би било нескромно, порачуваат од Супер радио. […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background