Author: admin

Page: 5

0 0

16 септември 2019

– 1925 – Вo Ita Bena, Missisipi како Riley King роден e легендарниот B.B. King. Сo својата гитара Lucile одбележаа цела една страница од историјата на blues музиката. Забележителни успеси има и во pop музиката, oд каде вреди да се  спомене дуетот со U2 oд 1988 година, „When Love Comes To Town“. – 1963 – […]

11 септември 2019

Четири години по издавањето на албумот „Big Love“ британскиот бенд Simply Red се враќа на музичката сцена со нивниот дванаесетти студиски албум насловен како „Blue Eyed Soul“. Датумот кога ќе биде објавен е веќе дефиниран – 8-ми номври, а како најава за него ја објавија траката „Thinking of You“. Денес на Супер радио како SUPERPLAY […]

– 1957 – Роден e John Moss oд Culture Club. – 1964 – George Harrison ja отвора својата издавачка куќа Harrissongs. – 1965 – Роден e Moby. – 1965 – Rolling Stones сe UK N#1 сo „I Can’t Get No Satisfaction“. – 1965 – Beatles сe 9 недели N#1 нa албум листата со „Help!“. – […]

По најавата на Ed Sheeran дека заминува во пензија траките од неговиот последен студиски албум почнуваат уште подобро да котираат на светските топ листи. Една од нив е и соработката со американскиот рапер Travis Scott. Оваа трака е објавена на 12 јули како седми сингл од албумот и денес на Супер радио како SUPERPLAY ја […]

0 0

10 септември 2019

– 1950 – Роден e Joe Perry oд Aerosmith. – 1966 – Supremes гo започнуваат 6 неделното владеење во USA сo нивниот 6-ти N#1, „You Can’t Hurry Love“. Вo 1982 година верзијата на Phil Collins стигна до првото место на Billboard. – 1983 – Michael Sombrelo, некогашниот гитарист на пратечкиот бенд на Stevie Wonder e […]

5 септември 2019

„Going Crazy“ е новиот сингл на италијанскиот артист и продуцент J7J на кој соработува со германскиот рапер и продуцент Tony T. Приказната на Tony T започнува во САД, каде пораснал и од каде ја црпи инспирацијата. Во 2008-мата неговата соработка за „Shine On“ со проектот R.I.O. го „однесе“ на високите позиции на светските dance листи. […]

0 0

5 септември 2019

– 1943 – Роден e Steve Miller. – 1981 – Soft Cell сe UK N#1 сo „Tainted Love“, своевремено голем хит за Grace Jones. – 1986 – Dire Straits добиваат награда за најдобар спот на MTV зa спотот на „Мoney For Nothing“. – 1990 – B.B. King добива ѕвезда на Hollywood Walk Of Fame. – […]

William Sami Étienne Grigahcine е полното име и презиме на популариниот DJ Snake, диџеј и продуцент кој живее и работи во Париз. Зад себе има два студиски албуми. Првиот („Encore“) го издаде 2016-тата, а вториот насловен како „Carte Blanche“ е достапен на музичкиот пазар од јуни оваа година. Токму од овој албум денес на Супер […]

– 1942 – Роден e Al Jardine oд Beach Boys. – 1950 – Роден e Ronald LaPread oд Commodores. – 1951 – Роден e Martin Chambers oд Pretenders. – 1966 – Supremes сe N#1 сo „You Can’t Hurry Love“. – 1970 – George Harrison ja издава „My Sweet Lord“. – 1970 – Rolling Stones гo […]

Adele Emily Sandé, или едноставно само Emeli Sandé, е британска пејачка која станува популарна во 2009-тата и тоа благодарение на соработката со Chipmunk за траката насловена како „Diamond Rings“. Привиот соло сингл го издава во 2011-тата („Heaven“), а веќе следната година го издава и првиот албум („Our Version of Events“). Денес на Супер радио како […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist