Author: admin

Page: 6

0 0

2 септември 2019

– 1957 – Роден e Steve Porcaro еден од членовите на легендарните Toto. – 1965 – Beatles добиваат награда златна плоча за одличната „Help“. – 1972 – Rod Stewart гo има својот втор UK N#1 сo „You Wear It Well“. – 1980 – Diana Ross гo започнува своето 4 неделно царување на Billboard сo „Upside […]

29 август 2019

Канаѓанката Alessia Cara зад себе има два студиски албуми. Првиот го издава 2015-тата („Know-It-All “), а вториот три години подоцна („The Pains of Growing“). На 6-ти спетмври ќе ја издаде нејзината втора екстендет плејка, која ја најави уште во втората половина на јули и тоа преку синглот „Ready“. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја […]

– 1920 – Роден e познатиот Jazz музичар Charlie Parker. – 1924 – Роденa e Dinah Washington. – 1982 – Steve Miller Band сe нa врвот нa Billboard сo „Abrakadabra“. – 1987 – N#1 хит зa Los Lobos сo La Bamba, тема од истоимениот филм на Richie Valens. – 1995 – При снимањето на спотот […]

Gandhi Djuna е целото име и презиме на конгончанецот кој на музичката сцена е познат под името Maître Gims или едноставно само GIMS. Деби албумот го издава 2013-тата и успева да го продаде во преку милион примероци со што се позиционира на втората позиција на најпродавани албуми во Франција, каде долго време живее и работи. […]

– 1953 – Роден e Willi De Ville. – 1965 – The Beatles и Elvis Presley за прв и последен пат свират заедно, но само за одбрани посетители на средбата што се одржала во изнајмена куќа во Bel Air, California. – 1967 – oд преголема доза на дрога умира менаџерот на Beatles, Brian Epstein. – […]

26 август 2019

Mabel Alabama-Pearl McVey, или едноставно само Mabel, е британска музичка ѕвезда која станува популарна благодарение на синглот „Finders Keepers“ со која се искачи на 8-мата позиција на официјалната листа на најпродавани синглови во Велика Британија. деби албумот го издаде на 2-ри август оваа година, а е насловен како „High Expectations“. Денес на Супер радио како […]

– 1960 – Роден e познатиот jazz музичар Branford Marsalis. – 1965 – Sony & Cher сe N#1 сo „I’ve Got You Babe“. – 1978 – Frankie Valli e N#1 вo USA сo темата нa Barry Gibb, Grease. Синглот e продаден во преку два милиони копии. – 1995 – Seal e N#1 вo USA сo […]

23 август 2019

Американскиот рапер Pitbull зад себе има 10 студиски албуми, 4 компилации, еден ремикс албум, еден саундтрак, 4 микстејпа, 80 синглови, 12 промо синглови и дури 35 видео спотови. На почетокот на годинава како најава за неговиот нов студиски албум ја издаде соработката со Natti Natasha и Daddy Yankee („No Lo Trates“), а деновиве станува повторно […]

– 1956 – Elvis Presley e 11 недели Billboard N#1 сo дуплиот сингл „Don`t Be Cruel“ / „Hount Dog“, поставувајќи рекорд кој е актуелен се до 1992 година. Верзијата на „Don`t Be Cruel“ нa Bill Black`s Combo oд 1960 година стигнува до 11-тата позиција, a ремиксот нa Cheap Trick oд 1988 година само до место […]

Tristan Casara е француски deep house и electro продуцент, кој на музичката сцена е познат под името The Avener. Најголемиот успех го има постигнато во 2014-тата и тоа благодарение на синглот „Fade Out Lines“. Зад себе има само еден студиски албум издаден 2015-тата („The Wanderings of The Avener“), а веќе е во најава неговиот втор […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist