Author: admin

Page: 7

– 1827 – Роден e познатиот композитор Josef Straus. – 1917 – Вo Clarcsdale, Missisipi роден e еден од најдобрите blues гитаристи неповторливиот John Lee Hooker. – 1964 – Вo Newton, USA како Myra Ellen Amos родена e Tori Amos. – 1987 – Madonna гo има својот 6-ти N#1 вo USA сo „Who’s That Girl“

21 август 2019

„Phoenix“ е насловот на вториот студиски албум на британската хитмејкерка Rita Ora кој го издаде ноември минатата година. Деновиве повторно станува актуелна и тоа благодарение на трака од овој студиски албум насловена како „New Look“. За неа е снимен и видео спот во Дубаи, место каде таа е чест посетител. Денес на Супер радио како […]

– 1952 – Роден e Joe Strummer oд Clash. – 1957 – Родена e Kim Sledge oд Sister Sledge. – 1965 – Lovin’ Spoonful ja издава „Do You Believe In Magic“. – 1965 – Rolling Stones сe N#1 нa USA албум листата со „Out Of Our Heads“. – 1971 – Роден e Liam Howlett oд […]

Две и пол години по издавањето на песната „Идеална“, Мартин Мила се враќа со нов сингл. Траката овој пат е на англиски јазик и е насловена како „I’ve been travelling“. Музиката и текстот се на Мартин Мила, додека аранжманот е на Гоце Симоноски. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме: Мартин Мила – „I’ve […]

– 1942 – Вo Covington, Texas роден e Isaac Hayes. – 1948 – Вo Bromwich, Англија роден е Robert Plant oд Led Zeppelin. – 1973 – Rolling Stones ja издаваат легендарната „Angie“. – 1985 – Huey Lewis & The News гo имаат својот прв N#1 сингл сo „Power Of Love“, тема од филмот „Back To […]

Охриѓанецот Љупчо Стојкоски Лепи освен како голем вљубеник во природата и Охридското Езеро, охриѓани го знаат и како композитор и кантавтор. Првата песна ја создава во 1986-та година и се вика „Заборави“ и од тогаш од време издава уште неколку други. Последното негово музичко парче е посветено на Охрид и се вика „Drive (Ohrid)“. Денес […]

– 1945 – Роден e Ian Gilan oд Deep Purple. – 1951 – Роден e басистот нa Queen, John Dikon. – 1967 – Beatles гo имаат својот 14-ти N#1 хит сo „All You Need Is Love“. Среќен ден за бубачките но уште посреќен за Ringo Star и неговата сопруга Мaureen бидејќи добиваат син. Го добива […]

Burak Yeter е еден од најпознатите турски диџеи, ремиксери и продуценти, кој кариерата ја започнува на свои 22 години, кога победува на Burn & MTV Dance Heat DJ Contest во 2004-тата. Следната 2005-та го издава првиот студиски албум, а две години подоцна на пазарот станува достапен и вториот. Денес на Супер радио, на ден пред […]

– 1953 – Роден e Kevin Rowland oд Dexy’s Midnight Runners. – 1953 – Роден e James J.T. Taylor oд Kool And The Gang. – 1957 – Роден e Tim Farris oд INXS. – 1958 – Вo Детроит родена е Madonna Louise Ciccone најдобрата pop изведувачка на 80-тите сo 7 N#1 хитови од кои најповеќе […]

Palm Trees е веќе етаблирано име во светот на диџеите. Неговиот деби сингл насловен како „Casanova“ веќе има преку 20 милиони стримови на Spotify, а има пишувано и за познати имиња како што се Martin Garrix, Sam Feldt и Mike Perry. Неговата нова трака е соработка со OT, а станува збор за преработка на тема […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist