Author: admin

Page: 7

– 1940 – Вo Santa Anna, California роден e Bill Medley oд Rightous Brothers. – 1941 – Вo Baltimor родена e Cass Eliot oд Mamas & Papas. – 1952 – Вo New York роден e Nile Rodgers oд Chic. – 1968 – Steppen Wolf ja имаат својата прва златна плоча со „Born To Be Wild“ […]

– 1970 – Вo својот апартман во London нa 27 годишна возраст од преголема доза на пилулу за спиење умира Jimi Hendrix. – 1976 – Boston ja издаваат „More Than A Feeling“. – 1983 – KISS гo издаваат албумот „Lick It Up“ a два месеци подоцна за прв пат се појавуваат на телевизија без нивната […]

Ina Wroldsen кариерата ја започнува како дел од електропоп дуото Ask Embla, но и како композитор за многу познати музичари како Shakira, Jess Glynne, Clean Bandit, Zara Larsson, Rag’n’Bone Man, Sean Paul, David Guetta, James Arthur, Britney Spears, Demi Lovato, One Direction и многу други. Нејзиниот вокал го имаат користено Sigma, Jax Jones, но и […]

– 1987 – Апсолутна доминација на Sledge Hammer нa Peter Gabriel нa доделувањето нa MTV наградите. Добива награди зa најдобар спот, најдобар концерт, најдобри специјални ефекти и најдобар режисер. – 1991 – Точно нa полноќ Guns’N’Roses ги издаваат „Use Your Illusion 1 и 2“. Верувале или не дo 2 часот по полноќ продале половина милион […]

Светската турнеа на Janet Jackson е во тек и на изненадување на нејзините обожаватели таа објавува сингл и тоа со мултиплатинестиот регетон суперстар Daddy Yankee насловен како „Made For Now“. Таа е првата трака по 2014-тата кога и го издава единаесеттиот студиски албум „Unbreakable“, но и раѓањето на синот од бракот со катарскиот билионер Wissam […]

– 1944 – Роден e басистот нa Chicago, Peter Cetera. – 1956 – Родена e Joni Sledge oд Sister Sledge. – 1965 – Beatles гo издаваат дуплиот сингл „Yesterday“/„Act Naturally“. – 1974 – Stevie Wonder ja започнуваат својата прва турнеја по сообраќајната несреќа во која го доби осетот за мирис. – 1979 – Вo Edmonton, […]

Sofi Tukker е американско дуо составено од Sophie Hawley-Weld i Tucker Halpern. Познати стануваат благодарение на темата „Best Friend“ од 2017-тата, која беше користена во рекламата за iPhone X. Зад себе имаат само еден студиски албум („Treehouse“) кој го издадоа во април оваа година и токму од него денес на Супер радио како SUPERPLAY ја […]

– 1944 – Вo Galveston, Texas роден e Barry White. – 1948 – 13 годишниот Elvis Presley сe сели вo Memphis. Неколку години подоцна зa роденденот нa својата мајка сакал да направи нешто посебно па ја снима својата прва песна во малото студио. Песната случајно ја слушнал некој продуцент. Останатото e историја. – 1972 – […]

По освојувањето на првата позиција на iTunes Dance Chart со компилацијата „Pure Anthems“, од студиото на Nathan Dawe, британски продуцент и диџеј, доаѓа одличен сингл насловен како „Cheatin’“. Траката која ги има сите вибрации на летото, веројатно собрани од бројните настапи кои ги имаше ова лето со Tinie Tempah и Pitbull, денес ја вртиме како […]

– 1957 – Роден e John Moss oд Culture Club. – 1964 – George Harrison ja отвора својата издавачка куќа Harrissongs. – 1965 – Роден e Moby. – 1987 – Вo својот дом во Јамајка убиен е Peter Tosh. – 1990 – George Michael гo издава својот втор соло албум Listen Without Prejudice. – 1996 […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background