Вести

Page: 5

Охрид, 13. февруари 2016 (Супер радио) – Денес се одбележува 13-ти февруари – Светскиот ден на радиото. УНЕСКО ја прати годинешната порака за 2016 година по повод Светскиот ден на радиото, која гласи: „Слушај радио од сите светски дестинации во живо преку интернет!“ Оваа практика охридското Супер радио ја востанови некаде на почетокот на новиот […]

Loose Lips е една од најактивните промотерски организации во Лондон со радио емисии, компилациски изданија и журки низ Европа кои оставаат силен траг на клубската сцена. Оваа соработка на Loose Lips со BTKRSH на најсилниот скопски подиум го носи автентичниот техно израз на Лондон. Во петок, 12-ти февруари во Капан Ан Скопје, ќе настапуваат: ROMMEK […]

Лондон/Скопје, 1. февруари 2016 – Од Авалон Продукција најавуваат дека во текот на оваа година, во Скопје концерт ќе одржи светски познатиот музичар John Newman. Деталите за концертот од Авалон Продукција ќе ги објават наскоро. John William Peter Newman е роден 1990 година. Најпознат негов сингл е темата “Love Me Again”, која во 2013-та година […]

Нови Сад, 28. јануари 2016  – Најбараното светско диџеј-дуо и првопласираните на престижната DJ Mag листа Dimitri Vegas & Like Mike, најавија вистински спектакл на Егзит Денс Арена и го потврдија својот настап на 7-ми јули, четврток. Белгиските браќа со грчко потекло Dimitri & Michael Thivaios се познати и како домаќини на славниот Tomorrowland фестивал […]

Скопје, 26. јануари 2016 – Под наслов PARUSSION KAVALIUS 2016, на 10-ти февруари во Скопје концерт ќе одржи Parussion group. Ќе биде извeден матeријал подготвeн изминатиот пeриод, а на концертот ќе следи и потсeтувањe на врeмeнскиот матeријал на Парушeв, кој го сочинуваат eтно композициитe Фолки Функи, Елтeра, Лулка, Карпа, Сонцe и други. Во продолжeниe на […]

Скопје, 20. јануари 2016 (Супер Радио) – Светски популарниот и најуспешен современ мјузикл „Мама Миа!“ наскоро за прв пат ќе биде прикажан пред македонската публика и тоа во изведба на единствениот специјализиран музички театар во регионов, реномираниот белградски „Позориште на Теразијама“. Мјузиклот „Мама Миа“ е еден од најпознатите наслови на џубокс мјузикл жанрот, на кој […]

Нови Сад, 19. јануари 2016 (Супер Радио) – Ellie Goulding конечно доаѓа на овие простори и на 7ми јули ќе настапи на свеченото отворање на овогодишниот ЕГЗИТ (Exit) фестивал. Со над 17 престижни награди, мултиплатинести тиражи и три милијарди „јутјуб“ прегледувања, 29-годишната пејачка важи за една од најпопуларните женски изведувачи на денешницата покрај Taylor Swift, […]

Охрид, 14. јануари 2016 (Супер Радио) – Охридскиот продуцент и ДЈ Regie Rules, по ремиксот на македонската песна „Излегу да се рашета“ од Љубојна и Исмаил Луманоски, направи нов ремикс, овој пат на клубска тема на Firebeatz. Ремиксот е за темата „Dear New York“. Со својот ремикс охридскиот продуцент и ДЈ Regie Rules учествува на […]

Скопје, 21. декември 2015 – Уште четири дена до концертот на групата „Нокаут“, закажан за 24-ти декември во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. – Подготовките течат со полна пареа. Бендот секојдневно го вежба репертоарот, организаторите од Горила Продукција се грижат се да биде под конец, Синиша Ефтимов и е посветен на режијата, а Ирина Тошева […]

Охрид/Битола, 17. декември 2015 – Настапите на успешното охридско – кочанско рок дуо Shine продолжуваат максимално во пресрет на празниците. Вечерва Дамјан Пејчиноски и Јордан Манов, кои го сочинуваат дуото Shine, ќе настапат во клубот „Хаузбар“ во Битола. Освен забавата акцент ќе биде ставен на прибирање што е можно поголем број на средства за младиот […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background