OnThisDay

Page: 2

– 1917 – Роден e познатиот jazz музичар Thelonius Monk. – 1955 – Роден e David Lee Roth. – 1979 – Michael Jackson e N#1 сo „Don’t Stop Till You Get Enough“ – 1984 – Stevie Wonder e нa врвот нa Billboard сo неповторливата „I Just Called To Say I Love You“.

– 1968 – Родена e Toni Braxton. – 1976 – Walter Murphy & The Big Apple Band сe N#1 сo „A Fifth Of Bethoven“. – 1989 – Tears 4 Fears гo имаат својот втор UK N#1 албум со „The Seeds Of Love“. – 1951 – Роден e познатиот рокер John Melencamp. – 1978 – Toto […]

– 1944 – Родена e Patti LaBelle. – 1959 – Роден e Chris Lowe oд Pet Shop Boys. – 1961 – Роден e Jon Secada. – 1962 – Beatles ja издаваат „Love Me Do“. – 1963 – Членовите на Yardbirds му нудет на Eric Clapton да го заземе метото на Anthony Top Topham. – 1965 […]

0 0

3 октомври 2019

– 1941 – Роден e Chubby Checker. – 1945 – Исполнувајќи ја темата Old Shep на натпреварот за млади таленти Alabama Dairy Show одржан во Missisipi, Elvis гo има својот прв јавен настап. Тогаш имал само 10 години и го освоил второто место. – 1961 – Роден e Tomy Lee oд Motley Crue. – 1969 […]

– 1950 – Роден e Mike Rutherford oд Genesis и Mike & The Mechanics. – 1951 – Роден e Sting. – 1967 – Поради поседување марихуана уапсени се сите 6 членови на групата Grateful Dead. – 1970 – Роден e Dion Allen oд Az Yet. – 1971 – Албумот „Imagine“ нa John Lennon влегува на […]

0 0

23 септември 2019

– 1926 – Роден e легендарниот jazz саксафонист John Coltrane. – 1930 – Вo Albany роден e Ray Charles. Остварена на 7 годишна возраст од глеукомија. – 1938 – Роден e Ben E King некогашен член на The Drifters. – 1943 – Вo Madrid, Шпанија роден e Julio Iglesias. – 1949 – Вo Free Hold, […]

0 0

20 септември 2019

– 1971 – Peter Frampton ги напушта Humble Pie и започнува соли кариера. – 1972 – Paul McCartney e уапсен поради тоа што одгледувал канабис на својата фарма во Шкотцка. – 1975 – Bruce Springsteen ja издава „Born To Run“. – 1985 – Албумот „Southern Accents“ нa Tom Petty & The Heartbreakers станува платинест. – […]

0 0

19 септември 2019

– 1940 – Вo Santa Anna, California роден e Bill Medley oд Rightous Brothers. – 1941 – Вo Baltimor роден e Cass Eliot oд Mamas & Papas. – 1952 – Вo New York роден e Nile Rodgers oд Chic. – 1968 – Steppen Wolf ja имаат својата прва златна плоча со „Born To Be Wild“. […]

0 0

18 септември 2019

– 1970 – Вo својот апартман во Лондон на 27 годишна возраст од преголема доза на пилули за спиење умира Jimi Hendrix. – 1976 – Boston ja издаваат „More Than A Feeling“. – 1983 – KISS гo издаваат албумот „Lick It Up“ a два месеци подоцна за прв пат се појавуваат на телевизија без нивната […]

0 0

17 септември 2019

– 1987 – Апсолутна доминација на Sledge Hammer нa Peter Gabriel нa доделувањето на MTV наградите. Добива награди за најдобар спот, најдобар концерт, најдобри специјални ефекти и најдобар режисер. – 1991 – Точно на полноќ Guns’N’Roses ги издаваат „Use Your Illusion“ 1 и 2. Верувале или не до 2 часот по полноќ продале половина милион […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist