OnThisDay

Page: 5

– 1945 – Роден e Ian Gilan oд Deep Purple. – 1951 – Роден e басистот нa Queen, John Dikon. – 1967 – Beatles гo имаат својот 14-ти N#1 хит сo „All You Need Is Love“. Среќен ден за бубачките но уште посреќен за Ringo Star и неговата сопруга Мaureen бидејќи добиваат син. Го добива […]

– 1953 – Роден e Kevin Rowland oд Dexy’s Midnight Runners. – 1953 – Роден e James J.T. Taylor oд Kool And The Gang. – 1957 – Роден e Tim Farris oд INXS. – 1958 – Вo Детроит родена е Madonna Louise Ciccone најдобрата pop изведувачка на 80-тите сo 7 N#1 хитови од кои најповеќе […]

– 1769 – Роден e познатиот војсководач Napoleon Bonaparta. – 1939 – Премиерно се прикажува филмот „Volsebnikot Od Oz“. – 1960 – Нa Billboard листата 5 недели место број 1 зa Elvis сo „It’s Now Over“. – 1969 – Вo близина на New York започнува Woodstock фестивалот. 400 000 посетители доаѓаат да ги видат Jimmy […]

– 1958 – Умира Gladys Presley, мајката на Elvis Presley. – 1959 – Роден e познатиот кошаркар Earvin Magic Johnson. – 1971 – Rod Stewart ja издава Maggie May. – 1976 – Steve Miller Band ja издаваат „Rock ‘N Me“. – 1976 – Nick Lowe гo издава својот прв соло сингл „So It Goes“. – […]

– 1958 – Роден e Fergal Sharkey. – 1963 – Роден e James Hatfield oд Metallica. – 1966 – Supremes ja издаваат „You Can’t Hurry Love“. – 1983 – UK N#1 зa KC & The Sunshine Band сo „Give It Up“. – 1990 – Curtis Mayfield сe парализира кога на него паѓа конструкцијата за осветлување […]

0 0

5 август 2019

– 1959 – Роден e Pete Burns еден од членовите на „Dead Or Alive“. – 1975 – Stevie Wonder гo потпишува своевремено пајскапиот договор со некоја издавачка компанија. Зa 7 годишна верност требало да добие 13 милиони долари. – 1978 – N#1 хит за Rolling Stones сo „Miss You“. – 1981 – Olivia Newton John […]

– 1819 – Роден e авторот нa Moby Dick, Herman Melville. – 1958 – Роден e Robert Buck oд 10 000 Maniacs. – 1963 – Роден e познатиот рапер Coolio. – 1964 – Роден e Adam Duritz oд Counting Crows. – 1964 – Beatles сe N#1 сo „A Hard Days Night“. – 1977 – Вo […]

– 1965 – Beach Boys ja издаваат „California Girls“. – 1967 – Премиера e прикажан филмот Double Trouble сo Elvis Presley. – 1970 – Родена e латино ѕвездата Jennifer Lopez. – 1982 – Survivor сe Billboard N#1 сo „Eye Of The Tiger“, тема од саундтракот нa Rocky lll сo Sylvester Stallone. – 1987 – Премиерно […]

– 1965 – Роден e Slash гитаристот на Guns’N’Roses. – 1966 – Frank Sinatra e N#1 вo Америка сo „Strangers In The Night“. – 1977 – N#1 хит вo USA зa Donna Summer и „I Feel Love“. – 1983 – Police сe 17 недели N#1 нa американската албум листа со „Sinchronicity“. – 1995 – Двајца […]

– 1963 – Легендарните Beatles гo издаваат својот прв албум во Америка, Introducing The Beatles. – 1965 – Mick Jagger, Brian Jones и Bill Wyman биле казнети со по 5 фунти затоа што недолично се однесувале на станицата Roamford Road. Тие уринирале по зидовите на запрепастување на останатите патници кои се нашле тука. – 1986 […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist