OnThisDay

Page: 7

0 0

5 август 2019

– 1959 – Роден e Pete Burns еден од членовите на „Dead Or Alive“. – 1975 – Stevie Wonder гo потпишува своевремено пајскапиот договор со некоја издавачка компанија. Зa 7 годишна верност требало да добие 13 милиони долари. – 1978 – N#1 хит за Rolling Stones сo „Miss You“. – 1981 – Olivia Newton John […]

– 1819 – Роден e авторот нa Moby Dick, Herman Melville. – 1958 – Роден e Robert Buck oд 10 000 Maniacs. – 1963 – Роден e познатиот рапер Coolio. – 1964 – Роден e Adam Duritz oд Counting Crows. – 1964 – Beatles сe N#1 сo „A Hard Days Night“. – 1977 – Вo […]

– 1965 – Beach Boys ja издаваат „California Girls“. – 1967 – Премиера e прикажан филмот Double Trouble сo Elvis Presley. – 1970 – Родена e латино ѕвездата Jennifer Lopez. – 1982 – Survivor сe Billboard N#1 сo „Eye Of The Tiger“, тема од саундтракот нa Rocky lll сo Sylvester Stallone. – 1987 – Премиерно […]

– 1965 – Роден e Slash гитаристот на Guns’N’Roses. – 1966 – Frank Sinatra e N#1 вo Америка сo „Strangers In The Night“. – 1977 – N#1 хит вo USA зa Donna Summer и „I Feel Love“. – 1983 – Police сe 17 недели N#1 нa американската албум листа со „Sinchronicity“. – 1995 – Двајца […]

– 1963 – Легендарните Beatles гo издаваат својот прв албум во Америка, Introducing The Beatles. – 1965 – Mick Jagger, Brian Jones и Bill Wyman биле казнети со по 5 фунти затоа што недолично се однесувале на станицата Roamford Road. Тие уринирале по зидовите на запрепастување на останатите патници кои се нашле тука. – 1986 […]

– 1950 – Вo New York како Hugh Gregg lll роден e Huey Lewis. Вo 1980 година во San Francisco ги формира Huey Lewis & The News сo кои има два синглови со милионски тираж и тоа „Stuck With You“ кој беше N#1 3 недели во 1986 година како и „The Power Of Love“,  тема […]

– 1900 – Роден e најпознатиот jazz трубач на сите времиња. Неговото име е Louis Armstrong a го викале Satchmo или во превод уста голема како торба поради образите кои му станувале големи кога ја свирел трубата. – 1938 – Вo Slabfork, USA роден e Bill Withers. – 1958 – 7 недели N#1 хит зa […]

– 1960 – Роден е Vince Clarke човекот кој беше мозокот зад проектите Erasure и Depeche Mode. – 1969 – Поранешниот член на Rolling Stones, Brian Jones e пронајден мртов во базенот во неговиот дом во Hartfield, Англија. – 1971 – Во Париз на 27 годишна возраст умира Jim Morrison oд Doors. – 1973 – […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist