Hit Weekly

– 1813 – Роден e композиторот Wilhelm Richard Wagner. – 1970 – Elvis потпишува договор за снимање на три филмови за MGM. – 1971 – Rolling Stones сe N#1 сo нивниот 16-ти албум „Sticky Fingers“ – 1999 – Bruce Springsteen и неговите E Street Band ja распродаваат Continental Airlines Arena вo New Jersey зa сите […]

Thomas Wesley Pentz е полното име и презиме на американскиот диџеј, композитор и продуцент кој на музичката сцена е познат како Diplo. Зад себе има по еден студиски и албум во живо, шест компилациски албуми, 10 екстендетплејки и 4 микстејпа. Од почетокот на годинава има издадено два синглови, а минатата година на контото запиша 13. […]

Неверојатниот Sam Smith има нова песна, на која овој пат соработува со Demi Lovato, за која ќе рече дека „пораснал“ слушајќи ја и восхитувајќи се на нејзиниот вокал. Песната е мешавина од pop и disco, се вика „I’m Ready“ и е официјално објавена на 16-ти април. Оваа недела на Супер радио како ХИТ НА НЕДЕЛАТА […]

DJ Spoony е познат британски диџеј, радио презентер и телевизиско лице, кој октомври минатата година го издаде својот прв студиски албум насловен како „Garage Classical“. Станува збор за компилациски албум на кој се сместени 13 траки на кои меѓу другите соработува со Paloma Faith, Sugababes и Lily Allen. Оваа недела на Супер радио како ХИТ […]

„The Other Side“ е насловот на водечкиот сингл од саундтракот „Trolls World Tour“ на американката SZA, на која таа соработува со мегапопуларниот Justin Timberlake. Станува збор за трака која е дел од анимираниот филм „Trolls World Tour“ кој ќе биде дистрибуиран низ кино салите во САД на 17 април 2020. SZA е дел од тимот […]

The Brand New Heavies е британски бенд формиран 1985-тата година кој зад себе има 11 студиски албуми, но и три компилациски, два во живо и дури 4 ремикс албуми. Негуваат funk музика со примеси на acid jazz, а познати стануваат на почетокот на 90-тите кога и албумите кои ги издаваат стануваат платимиумски. Оваа недела на […]

„Intentions“ е насловот на новиот сингл на мегапопуларниот Justin Bieber, на кој соработува со американскиот рапер Quavo од хип хоп триото Migos. Објавена е како втор сингл од петтиот стидиски албум на Bieber („Changes“) и е нивната трета соработка. Претходно соработувале за траката „I’m the One“ (2017) и „No Brainer“ (2018). Оваа недела на Супер […]

12 февруари 2020

Младата американка Ashley Nicolette Frangipane, која на музичката сцена е позната како Halsey, на 17-ти јануари го изададе третиот студиски албум. Насловот на албумот е „Manic“ и е одлична комбинација помеѓу electropop, hip hop и алтернативен рок со влијание на country, K-pop, pop и R&B. На него се сместени соработки со Dominic Fike, Alanis Morissette […]

„What a Man Gotta Do“ е новиот сингл на Jonas Brothers. Објавен е на 17 јануари како водечки сингл од нивниот нов, шести по ред, студиски албум. Ќе биде објавен само една година по објавувањето на албумот „Happiness Begins“(2019), кој стана платиниумски во САД и Канада. Оваа недела на Супер радио како ХИТ НА НЕДЕЛАТА […]

На 17-ти јануари Eminem го издаде 11-тиот студиски албум „Music to Be Murdered By“ и тоа без никаква претходна најава, исто како и неговиот претходен албум „Kamikaze“ (2018). Продуциран е од Eminem и Dr. Dre, а на него, меѓу другите, соработува со Black Thought, Q-Tip, Juice Wrld, Skylar Grey и Don Toliver. Оваа недела на […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist