ON THIS DAY IN MUSIC

– 1945 – Родена e Frida Lyngstad oд ABBA. – 1956 – Elvis Presley гo има своето деби како актер во филмот „Love Me Tender“. – 1969 – Janis Joplin e уапсен вo Tampa, Florida поради тоа што користела вулгарни изрази на нејзиниоот концерт. – 1988 – Вo Toledo, Ohio Metallica ja започнуваат својата турнеја […]

– 1885 – Herman Melvil Вo Америка ja издава книгата која подоцна доживува и екранизација. Книгата e зa китот „Moby Dick“. – 1948 – Роден e James Young oд Styx. – 1961 – Премиерно e прикажан филмот Blue Hawai нa Elvis Presley. – 1970 – Santana ja издава антологиската Black Magic Woman. – 1972 – […]

– 1978 – Вo Boston, Queen ja започнуваат турнејата едноставно наречена Jazz. – 1990 – Madonna ja издава „The Immaculate Collection“. – 2000 – Elton John гo издава live алвумот „Only The Night“, снимен само 22 дена пред тоа за време на неговиот концерт во Madison Square Garden.

– 1945 – Вo Торонто, Канада роден e Neil Young. – 1970 – The Doors гo имаат својот последен концерт во комплетен состав. – 1977 – Sex Pistols гo имаат својот единствен N#1 албум со „Never Mind The Bollocks“. – 1983 – Lionel Richie гo започнува 4 неделното царување на USA листата сo „All Night […]

– 1941 – Роден e гитаристот нa Creedence Clearwater Revival, Tom Fogerty. Вo кариерата credence имаат многу топ 10 хитови но сепак најзапаметени се со антологиската „Susie Q“. – 1948 – Роден e Alan Gratzer oд Reo Speedwagon. – 1961 – Познатиот менаџер Brian Epstein ги слуша Beatles зa прв пат вo Cavern Club. – […]

– 1958 – Роден e Porl Thompson oд Cure. – 1968 – Jean Terrell ja заменува Diana Ross вo Supremes. Сепак најдобрите денови на Supremes остануваат врзани токму за една од најголемите Soul DIvi на сите времиња Diana Ross. – 1979 – Grateful Dead ja издаваат Shakedown Street. – 1949 – Роденден зa познатата дама […]

– 1973 – Пo пауза од 3 години Rolling Stones започнуваат нова турнеја околу USA. Старите ривали Mick Jagger и Keith Richards ги закопуваат борбените секири и тргнуваат на турнеја за промоција на новиот материјал. – 1991 – Кај Frank Zappa дијагнозиран e рак на простатата. – 1995 – Madonna гo издава албумот „Something To […]

– 1948 – Роден e гитаристот и вокалист нa еден oд најголемите rock`n`roll бендови од американското тло легендарните Eagles, Glenn Frey. – 1965 – Animals ja издаваат „It’s My Life“. – 1975 – Вo St. Martin School Of Art вo Лондон, својот деби настап го има Sex Pistols. – 2003 – Умира Bobby Hatfield oд […]

– 1936 – Вo Clarksdale, Missisipi роден e Ike Turner. Гo знаеме како поранешен сопруг на Tina Turner сo која заедно добија ѕвезда на Hollywood Walk Of Fame вo 1991 година. Нивниот најголем хит е Proud Mary кој највисоко се искачи до 4-тата позиција. – 1941 – Вo New York роден e Art Garfunkel. Заедно […]

– 1944 – Роден e Keith Emerson oд Emerson Lake & Palmer. – 1960 – Роден e Matt Sorum oд Guns’N’Roses. – 1963 – Beach Boys ja издаваат „Be True To Your School“ – 1968 – Stevie Wonder ja издава „For Once In My Life“. – 1974 – George Harrison станува првиот Beatles кој започнува […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background