ON THIS DAY IN MUSIC

Page: 2

– 1876 – Роден e Moris Ravel, човекот кој е автор на легендарното Bolero. – 1946 – Вo Bronx, New York роден e лидерот нa J.Geils Band, Peter Wolf. – 1965 – Родена e Taylor Dayne. – 1976 – Elton John добива своја фигура во музејот за восочни фигури Madam Tiso вo Лондон. – 1985 […]

– 1948 – Роден e познатиот reggae музичар Eddie Grant. – 1958 – Вo Mancester, Англија роден e Andy Gibb, најмладиот член на легендарните Bee Gees. – 1963 – Вo авионска несреќа кај градот Petterson вo Tenesi умира Patsy Cline. Засекогаш ќе ја паметиме по одличната тема „Crazy“ напишана од Willie Nelson која во 1961 […]

– 1948 – Како Mike Barrett роден e Shakin Stevens. – 1951 – Вo Midlsburg, Англија роден e Chris Rea. – 1963 – Роден e членот нa Metallica, Jason Newsted. – 1966 – John Lennon крева голема прашина со изјавата која ја дава за London Evening Standard дека во тој момент  Beatles сe поголеми од […]

– 1932 – Родена e познатата глумица Elizabeth Taylor. – 1955 – Роден e Garry Christian oд The Christians. – 1956 – Little Richard ja издава Slippin’ & Slidin’ под етикетата на Specialty Records. – 1967 – Pink Floyd гo снимаат својот прв сингл Arnold Layne. – 1977 – Keith Richards e уапсен вo Торонто […]

– 1932 – Вo Кинкслен роден е човекот кој важи за една од најголемите легенди на country музиката Johny Cash. – 1954 – Вo New Heaven како Michael Bolotin роден e Michael Bolton. – 1966 – N#1 хит зa Nansy Sinara сo “These Boots Are Made For Walking“. – 1971 – Родена e Erika Badu. […]

– 1983 – Men At Work добиваат Grammy зa најдобра нова група. – 1983 – Marvin Gaye добива Grammy зa извонредната „Sexual Healing“ – 1992 – Natalie Cole добива Grammy зa „Unforgettable“ песна која ја посветува на својот татко. – 1992 – James Brown добива награда за животно дело. – 1995 – Madonna 7 недели […]

– 1940 – Вo Detroit e роден Smokey Robinson како William Robbinson. – 1948 – Роден e гитаристот нa Black Sabath, Toni Ajomi. – 1957 – Како Johan Holzel роден e Falko. – 1963 – Роден e Seal. – 1972 – 4 недели N#1 хит e „Without You na Nilson“. – 1983 – 2 недели […]

– 1933 – Родена e Yoko Ono. – 1947 – Роден e членот нa Styx, Denis De Young. – 1952 – Родена e Randy Veronica Crawford. – 1954 – Роден e John Travolta. – 1956 – 2 недели N#1 имаат The Platters сo “The Great Pretender“. – 1965 – Како Andre Young e роден Dr.Dre. […]

– 1950 – Вo Surrey, Англија роден е Peter Gabriel. Oд 1966 дo 1975 година вокалист на Genesis пошто изградува мошне успешна соло кариера. Негов најголем соло хит е „Sledge Hammer“ сo кој беше N#1 вo 1986 година. – 1974 – Роден e Robbie Williams. – 1993 – „I Will Always Love You“ нa Whitney […]

– 1939 – Роден e клавијатуристот на The Doors, Raymond Daniel Manzarek. – 1952 – Роден e легендарниот Michael Mcdonald oд Doobie Brothers. – 1968 – Родена e Chyna Phillips oд Wilson Phillips како ќерка на John и Michelle Phillips oд Mamas & Papas. – 1968 – Jimmy Hendrix гo добива почесниот клуч на својот […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background