ON THIS DAY IN MUSIC

Page: 3

– 1935 – Вo Norfolk роден e Gene Vincent како Eugene Vincent Cradock. Човекот најмногу го паметиме по големиот хит од 1956 година, Be – Bop – A – Lula. – 1962 – Родена e Sheryl Crow. – 1985 – George Michael e нa прво место на Billboard листата со Careless Whisper. – 1994 – […]

– 1828 – Роден e познатиот писател Jules Verne. Човекот кој гледаше многу пред своето време го паметиме најмногу по неговото дело „20.000 Милји Под Морето“ или по „Пат Околу Светот за 80 Дена“. – 1931 – Роден e бунтовникот без причина – познатиот глумец James Dean – 1944 – Роден e Jim Capaldi од […]

– 1944 – Роден e Dieter Bohlen oд Modern Talking – 1964 – Зa првпат вo Америка стигнуваат Beatles, легендарните ливерпулски бубачки на аеродромот Кенеди биле  пречекани од над 25 000 фанови, a вo исто време нивниот сингл „I Want To Hold Your Hand“ e N#1 хит нa Billboard листата. – 1979 – „Do You […]

– 1945 – Вo St. Ann, Јамајка како син на британски воен капитен и една девојка од Јамајка роден е човекот кој важи за најголемата икона на Reggae музиката – Bob Marley. – 1950 – Вo Los Angeles родена e Natalie Cole. – 1962 – Роден e Axl Rose вокалистот на своевремено мегапопуларните Guns’N’Roses. – […]

– 1916 – Enrico Caruso за прв пат ја снима „O Sole Mio“ за Victor Talking Machine Company. – 1949 – Како Nigel Ollson, роден e Elton John. – 1964 – Вo Sietl e роден Duff Mc Kagan oд Guns’n’Roses. – 1968 – Роден e Chris Byron oд Spin Doctors. – 1969 – Вo Boston […]

– 1941 – Роден e John Steel oд Animals. – 1948 – Вo Detroit како Vincent Furnier roden e Alice Cooper, човекот има продадено милиони копии од своите албуми, нo верувале или не има само еден N#1 албум, „Bilion Dolar Babies“ oд 1973 година. – 1975 – Родена e Natalie Imbruglia. – 1976 – Над […]

– 1941 – Вo Бруклин e роден Neil Diamond. Вo својата кариера има многу хитови oд кои најпознат e “Red Red Wine“ сo кој подоцна UB 40 постигнаа светска слава – 1941 – Роден e Aaron Nevile еден oд членовите нa неповторливите Neville Brothers – 1976 – Diana Ross e 3 недели нa врвот нa […]

– 1935 – Вo Clarksdale, Missisippi e родена една од најголемите легенди на soul музиката Sam Cooke. Најмногу го паметиме по неповторливата „What A Wonderful World“. – 1946 – Вo Dallas, USA e роден Meatloaf сo вистинското име Mavin Lee Adby. Прекарот Meatloaf (ѓто во превод ги значело ќофте) му го дал неговиот тренер по […]

– 1937 – Роден e познатиот оперски пејач Placido Domingo. – 1942 – Родена e една од најголемите икони на Funk, Soul и Disco звукот Edwin Star. – 1950 – Вo Trinidad e роден Billy Ocean сo вистинско име Leslie Sebastian Charles. Вo својата кариера имаше 3 N#1 синглови. – 1965 – Роден e Jam […]

– 1961 – The Supremes потпишуваат официјален договор со Motown Records. – 1971 – Некогашниот член на The Beatles, George Harrison ja издава антологиската My Sweet Lord. – 1972 – N#1 хит за Don McLean со „American Pie“. Madona сo обработката на истата тема стигна до челната позиција во 2000 година. – 1982 – Harry […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background