ON THIS DAY IN MUSIC

Page: 4

– 1966 – David Bowie гo издава својот прв сингл „Can`t Help Thinking About Me“. – 1967 – Diana Ross и Supremes гo имаат последниот заеднички концерт во Las Vegas. – 1968 – Роден e LL Cool J сo вистинско име James Todd Smith. – 1969 – Роден e Dave Grohl oд Nirvana, подоцна лидер […]

– 1902 – Од печат излегува првиот број на списанието Popular Mechanics. – 1963 – Во Los Angeles e отворен првиот диско клуб во USA. – 1964 – Ring Of Fire нa Johny Cash станува првиот country album кој e N#1 нa USA албум листата. – 1965 – Beach Boys ja снимаат „Do You Wanna […]

– 1939 – Вo Jacksonville роден e Scott Mc Kenzie сo вистинско име Philip Blondheim. Негов најголем хит е San Francisco oд 1967 година кога стигнува највисоко до N#4 нa Billboard. Во доцните 80-ти Scott работи за Beach Boys зa вo 1988 година да го има N#1 хитот Cocomo oд soundtrackot нa филмот Coctail сo […]

– 1944 – Вo Heston, Англија роден е гитаристот на Led Zeppelin, Jimmy Paige. Заедно со Robert Plant и останатите членови на легендарните Cepelini испишаа многу страници од музичката историја. Сепак Kashmir и Stairway to Heaven сe темите по кои најчесто ги препознаваме. – 1957 – Вo Havana, Cuba родена e еден од најпознатите ѕвезди […]

– 1845 – Charles Darwin гo започнува своето патување со бродот Bigl. – 1901 – Вo Berlin, Германија родена e Marlen Ditrih. – 1944 – Роден e гитаристот нa Foreigner, Mick Jones. – 1948 – Роден e познатиот француски глумец Gerard Depardie. – 1952 – Роден e David Knopfler, брат нa Marc Knopfler oд Dire […]

– 1851 – Вo пожарот кој избувнал во конгресната библиотека во Washington ќe изгорат 35 000 книги. – 1871 – Вo Kairo, Egipet премиерно e извадена операта Aida oд Giuseppe Verdi. – 1945 – Вo Trent, Англија како Ian Kilmister роден e Lemmy oд Motorhead. – 1954 – Играјќи руски рулер сe самоубива R’N’B пејачот […]

– 1940 – Роден e Frank Zappa. – 1946 – Роден e гитаристот на Beach Boys, Carl Wilson. – 1967 – Rolling Stones гo издаваат албумот Their Satanic Majesties Request. – 1968 – Вo Memphis, Tenesee својот последен концерт го има Janis Joplin. – 1969 – Diana Ross гo има својот последен настап како дел […]

– 1949 – Роден e Cliff Williams oд AC/DC. – 1963 – Од преголема доза дрога умира Dinah Washington. – 1980 – Нa барање нa Yoko Ono, фановите од целиот свет ќе му оддадат почит на John Lennon сo 10 минутно молчење. – 1986 – Elton John ja снима live верзијата на Candle In The […]

– 1948 – Роден e гитаристот на Doobie Brothers, Jeff Baxter. – 1950 – Роден e Davey O’List oд Roxy Music. – 1961 – Beatles потпишуваат тоговор со менаџерот Brian Epstein. – 1966 – Jimi Hendrix ja снима „Foxey Lady“. – 1975 – David Bowie ja издава „Golden Years“. – 1993 – Нa концертот нa […]

– 1915 – Вo Hoboken, New York роден e Frank Sinatra. Вo аналите на музиката записани се многу негови хитови, нo како најуспешен се смета дуетот со неговата ќерка Nancy, Something Stupid oд 1961 година кој беше 4 недели челната позиција на Billboard листата. Вo 1953 година добива оскар за улогата во филмот „From Here […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background