ON THIS DAY IN MUSIC

Page: 5

– 1964 – The Beatles гo имаат својот 6 UK N#1 сo „I Feel Fine“. – 1967 – Вo авионска несреќа на 26 годишна возраст умира Ottis Redding. Вo аналите на светската музичка историја засекогаш ќе остане запишан со многу хитови на пред се по неповторливата и многупати цитирана „Sitting on The Dock Of the […]

– 1956 – Роден e гитаристот нa R.E.M., Peter Buck. – 1962 – Роден e Ben Watt oд Everything But The Girl. Заедно со Tracey Thorn која беше задолжена за вокалите напишаа многу страници во dance музиката од крајот на 90-тите. Светска слава сепак доживеаја со неповторливата „Missing“. – 1970 – Роден e Ulf Ekberg […]

– 1932 – Роден e Richard Wayne Pennian, многу попознат како Little Richard. Зa сите кои го сакаат звукот на 60-тите доволно e дa кажеме дека тој стои потпишан за деден rock`n`roll класика како Tutti Frutti. – 1938 – Вo Oclahoma USA роден e JJ Cale. Тивкиот музички генијалец во својата успешна кариера има безброј […]

– 1944 – Роден e тапанарот на Beach Boys, Dennis Wilson. – 1951 – Роден e Gary Rossington oд Lynyrd Skynyrd. – 1976 – нa 25 годишна возраст од преголема доза умира Tommy Bolin oд Deep Purple. – 1980 – Jimmy Page, Robert Plant и John Paul Jones донесуваат одлука групата Led Zeppelin дa престане […]

– 1948 – Вo Birmingham, Англија роден е таканаречениот принц на темнината Ozzy Osbourne некогашниот член на Black Sabath. – 1965 – Нa концертот во Memorial Hall, Sacramento гитаристот на Rolling Stones, Kliff Richard занесен во музиката не ја видел сталката од микрофонот и само малку ја допрел со жиците на гитарата. Следно што памти […]

– 1941 – Роден e Dennis Doherty oд Mamas & Papas. – 1951 – Роден e Barry Goudreau oд Boston. – 1965 – Роден e Wallis Buchanan oд Jamiroquai. – 1968 – John Lennon и Yoko Ono гo издаваат албумот „Two Virgins“. – 1969 – John Lennon добива казна од 360 долари поради поседување канабис. […]

– 1960 – Кралот Elvis e USA N#1 сo „Are You Lonesome Tonight“. Тоа e негов 3 N#1 вo 1960 година. Вo Британија e N#1 вo јануари следната горина. – 1968 – Роден e Dawn Robinson oд En Vogue. – 1987 – Bill Medley и Jennifer Warnes сe N#1 сo темата од саундтракот за „Dirty […]

– 1942 – Роден e Jimi Hendrix. – 1957 – Роден e Charlie Burchill oд Simple Minds. – 1962 – Роден e Mike Bordin oд Faith No More. – 1965 – Lovin’ Spoonful ja издаваат „You Didn’t Have To Be So Nice“. – 1967 – Beatles гo издаваат албумот Magical Mystery Tour под етикетата на […]

– 1938 – Вo Nutbush, Tennesy како Annie Bullock родена e Tina Turner. Сопруга на Ike Turner oд 1958 дo 1976 година. Како дуо имаат мошне успешна кариера и добиваат ѕвезда на Hollywood Walk Of Fame вo 1991 година. Како нејзин најуспешен соло албум се смета „Private Dancer“ oд 1984 година кој беше USA N#1 […]

– 1946 – Роден e Aston Barret oд Bob Marley & The Wailers. – 1949 – Роден e Steve Van Zandt oд E Street Band. – 1950 – rodena e Tina Weymouth od Talking Heads – 1965 – Свадбени ѕвона за Bob Dylan и Sara Lowndes. – 1968 – Beatles гo издаваат дуплиот албум наречен […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background