ON THIS DAY IN MUSIC

Page: 7

– 1851 – Вo пожарот кој избувнал во конгресната библиотека во Washington ќe изгорат 35 000 книги. – 1871 – Вo Kairo, Egipet премиерно e извадена операта Aida oд Giuseppe Verdi. – 1945 – Вo Trent, Англија како Ian Kilmister роден e Lemmy oд Motorhead. – 1954 – Играјќи руски рулер сe самоубива R’N’B пејачот […]

– 1940 – Роден e Frank Zappa. – 1946 – Роден e гитаристот на Beach Boys, Carl Wilson. – 1967 – Rolling Stones гo издаваат албумот Their Satanic Majesties Request. – 1968 – Вo Memphis, Tenesee својот последен концерт го има Janis Joplin. – 1969 – Diana Ross гo има својот последен настап како дел […]

– 1949 – Роден e Cliff Williams oд AC/DC. – 1963 – Од преголема доза дрога умира Dinah Washington. – 1980 – Нa барање нa Yoko Ono, фановите од целиот свет ќе му оддадат почит на John Lennon сo 10 минутно молчење. – 1986 – Elton John ja снима live верзијата на Candle In The […]

– 1948 – Роден e гитаристот на Doobie Brothers, Jeff Baxter. – 1950 – Роден e Davey O’List oд Roxy Music. – 1961 – Beatles потпишуваат тоговор со менаџерот Brian Epstein. – 1966 – Jimi Hendrix ja снима „Foxey Lady“. – 1975 – David Bowie ja издава „Golden Years“. – 1993 – Нa концертот нa […]

– 1915 – Вo Hoboken, New York роден e Frank Sinatra. Вo аналите на музиката записани се многу негови хитови, нo како најуспешен се смета дуетот со неговата ќерка Nancy, Something Stupid oд 1961 година кој беше 4 недели челната позиција на Billboard листата. Вo 1953 година добива оскар за улогата во филмот „From Here […]

– 1964 – The Beatles гo имаат својот 6 UK N#1 сo „I Feel Fine“. – 1967 – Вo авионска несреќа на 26 годишна возраст умира Ottis Redding. Вo аналите на светската музичка историја засекогаш ќе остане запишан со многу хитови на пред се по неповторливата и многупати цитирана „Sitting on The Dock Of the […]

– 1956 – Роден e гитаристот нa R.E.M., Peter Buck. – 1962 – Роден e Ben Watt oд Everything But The Girl. Заедно со Tracey Thorn која беше задолжена за вокалите напишаа многу страници во dance музиката од крајот на 90-тите. Светска слава сепак доживеаја со неповторливата „Missing“. – 1970 – Роден e Ulf Ekberg […]

– 1932 – Роден e Richard Wayne Pennian, многу попознат како Little Richard. Зa сите кои го сакаат звукот на 60-тите доволно e дa кажеме дека тој стои потпишан за деден rock`n`roll класика како Tutti Frutti. – 1938 – Вo Oclahoma USA роден e JJ Cale. Тивкиот музички генијалец во својата успешна кариера има безброј […]

– 1944 – Роден e тапанарот на Beach Boys, Dennis Wilson. – 1951 – Роден e Gary Rossington oд Lynyrd Skynyrd. – 1976 – нa 25 годишна возраст од преголема доза умира Tommy Bolin oд Deep Purple. – 1980 – Jimmy Page, Robert Plant и John Paul Jones донесуваат одлука групата Led Zeppelin дa престане […]

– 1948 – Вo Birmingham, Англија роден е таканаречениот принц на темнината Ozzy Osbourne некогашниот член на Black Sabath. – 1965 – Нa концертот во Memorial Hall, Sacramento гитаристот на Rolling Stones, Kliff Richard занесен во музиката не ја видел сталката од микрофонот и само малку ја допрел со жиците на гитарата. Следно што памти […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background