Super Play

Page: 2

Bananarama е британска музичка група формирана 1981-вата година, која во периодот до 2009-тата има 28 синглови кои се биле меѓу најпродаваните 50 во Велика Британија. Овој април (19-ти) ќе го издадат единаесеттиот студиски албум, кој доаѓа 10 години по нивното последно музичко парче. Денес на Супер радио како SUPERPLAY го вртиме синглот со кој го […]

Британската поп ѕвезда Sam Smith има нова соработка со поранешната членка на бендот Fift Harmony – Normani. Тоа е негов прв сингл за оваа година, a доѓа по соработката со Calvin Hairs („Promises“) која стана глобален хит. Новиот сингл е насловен како „Dancing With A Stranger“ и токму таа е траката која денес на Супер […]

„Scared of Love“ е првиот сингл на британскиот drum and bass бенд Rudimental за оваа година. Тој е соработка со Ray BLK и Stefflon Don и е шестата трака од новиот албум на бендот „Toast to Our Differences“ кој беше објавен на 25-ти јануари (првичниот план беше да се објави во септември 2018). Денес на […]

5 Seconds of Summer објавија нова верзија на траката „Lie To Me“ која е дел од нивното последно албумско остварување „Youngblood“ (2018). На неа соработуваат со 25 годишната американка Julia Michaels која на песната и дава, како што велат од бендот, нова димензија. Оригиналната верзија (од албумот) зборува за тоа како се чувствуваат мажите кога […]

Alec Benjamin е амрикански изведувач кој станува познат благодарение на траките „Paper Crown”, „I Built A Friend”, „End of the Summer”, „Let Me Down Slowly” и „Water Fountain”. За себе вели дека создава музика на која се чувствува влијание од артисти како Eminem и Paul Simon. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме неговата […]

По успехот кој го постигна во 2014-тата на X Factor, но и минатогодишниот успех со „Sax“, со која се позиционира на третата позиција на официјалната листа на најпродавани синглови во Велика Британија, 29 годишната британка Fleur East, има нова трака. „Favourite Thing“ е првото музичко парче кое го издава по заминувањето од продукцијата на Simon […]

Победникот на британската верзија на шоуто X Factor, James Arthur, ја преработи темата „Rewrite the Stars“ од филмот „The Greatest Showman“. Новата верзија на темата е во соработка со Anne-Marie и од објавувањето до сега има преку 50 милиони стримови низ целиот свет, што сигурно ќе се зголемува со оглед на тоа што на почетокот […]

Свеж петок на Супер радио, денес со Lion Babe и фантастичната Groovy, Hip-Hop & Jazzy песна „Get Into The Party Life“. Lion Babe е американско R&B дуо од New York City, во кое членуваат Jillian Hervey и продуцентот Lucas Goodman. Заеднички пријател ги спојува сосема случајно во 2012 година, што резултира со синглот „Treat Me […]

Мултиплатинестите Imagine Dragons „Bad Liar“ ja објавија како четвртиот сингл од нивниот нов студиски албум „Origins“ кој беше издаден на почетокот на минатиот месец. Станува збор за одлична electro-pop балада од албумот кој доаѓа 11 месеци после издавањето на „Evolve“, нивниот трет студиски албум. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме: Imagine Dragons – […]

Холандскиот диџеј и продуцент Martin Jensen познат по платинестата „Solo Dance“ од 2016-тата го издаде деветтиот сингл за оваа година. Насловот е „Somebody I’m Not“ и на него соработува со данецот Peter Bjørnskov кој ги позајми вокалите за неа. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме токму неа: Martin Jensen feat. Bjørnskov – „Somebody […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background