Super Play

Page: 4

Alessandro Lindlblad е шеветски диџеј, продуценти и музичар, кој на сцената е познат под името Alesso. Зад себе има голем број успешни соработки со музичари како Tove Lo, Theo Hutchcraft, Ryan Tedder, Hailee Steinfeld, Calvin Harris, Usher, David Guetta и Sebastian Ingrosso. Настапувал и на голем број музички фестивали меѓу кои и престижните Coachella, Electric […]

David Nesta Marley, познат како Ziggy Marley, е син на музичката икона Bob Marley. Кариерата ја започнува како лидер на бендот Ziggy Marley and the Melody Makers, кој функционира до 2002-рата, по што се посветува на својата соло кариера. До денес има издадено седум соло студиски албуми, а последниот „Rebellion Rises“ го издава оваа година. […]

Nick Jonas и Robin Schulz имаат соработка, за која критичарите ќе речат дека е осудена на успех. Траката е објавена на 24-ти август, а го носи насловот „Right Now“. Одличната dance трака проткаена со фолк елементи на ден пред викенд на Супер радио ја вртиме како SUPERPLAY: Nick Jonas & Robin Schulz ‒ „Right Now“. […]

Ina Wroldsen кариерата ја започнува како дел од електропоп дуото Ask Embla, но и како композитор за многу познати музичари како Shakira, Jess Glynne, Clean Bandit, Zara Larsson, Rag’n’Bone Man, Sean Paul, David Guetta, James Arthur, Britney Spears, Demi Lovato, One Direction и многу други. Нејзиниот вокал го имаат користено Sigma, Jax Jones, но и […]

Светската турнеа на Janet Jackson е во тек и на изненадување на нејзините обожаватели таа објавува сингл и тоа со мултиплатинестиот регетон суперстар Daddy Yankee насловен како „Made For Now“. Таа е првата трака по 2014-тата кога и го издава единаесеттиот студиски албум „Unbreakable“, но и раѓањето на синот од бракот со катарскиот билионер Wissam […]

Sofi Tukker е американско дуо составено од Sophie Hawley-Weld i Tucker Halpern. Познати стануваат благодарение на темата „Best Friend“ од 2017-тата, која беше користена во рекламата за iPhone X. Зад себе имаат само еден студиски албум („Treehouse“) кој го издадоа во април оваа година и токму од него денес на Супер радио како SUPERPLAY ја […]

По освојувањето на првата позиција на iTunes Dance Chart со компилацијата „Pure Anthems“, од студиото на Nathan Dawe, британски продуцент и диџеј, доаѓа одличен сингл насловен како „Cheatin’“. Траката која ги има сите вибрации на летото, веројатно собрани од бројните настапи кои ги имаше ова лето со Tinie Tempah и Pitbull, денес ја вртиме како […]

„A Lifetime to Repair“ е четвртиот сингл од четиринаесеттиот студиски албум на Kylie Minogue. Како и претходниот сингл „Golden“ и оваа трака е одлична комбинација на country pop и dance pop, дополнително „украсена“ со акустични гитари, пијано и банџо. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме токму неа: Kylie Minogu – „A Lifetime to […]

Норвешките EDM продуценти Seeb кон средината на април издадоа екстендетплејка насловена како „Nice To Meet You“, а ја најавија преку соработката со норвешката поп ѕвезда Dagny. Се чини дека траката им остави впечаток и на британскиот бенд Clеan Bandit, кои изработија ремикс верзија токму за неа – темата „Drink About“. Денес на Супер радио како […]

Aaron Davis е 27 годишен британски рапер, кој на сцената настапува под името Bugzy Malone. Тој е еден од најуспешните претставници на музичкиот правец grime, кој на почетокот на новиот милениум се развива во Лондон како дел од electro dance сцената. Овој август го издаде и својот прв студиски албум „B. Inspired“ и токму од […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background